Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anvelope de iarna - M+S
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anvelope de iarna - M+S

Ma poate ajuta cineva la modul concret cu textul de lege care face referire la obligativitatea anvelopelor de iarna ? Unii sustin ca anvelopele care poarta inscriptia M+S (mud + snow) sunt in regula, altii ca politia amendeaza daca ai doar M+S.

Multumesc,
Singurele anvelope de iarna acceptate sunt cele inscriptionate cu unul dintre simbolurile „M+S”, „M.S.”, „MS” sau „M&S”, fara a include in aceasta categorie anvelopele marcate numai ,,all seasons”.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

daca te amendeaza faci contestatie, aceste anvelope sunt prevazute in lege
Am inteles, multumesc mult