Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura prealabila investirii cu formula executorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura prealabila investirii cu formula executorie

Buna ziua

Inainte de a investii sentinta neatacata, se definitiveaza + autentifica sau este suficient a definitiva considerand ca cererea din urma include si autentificarea?

Care sunt taxele?
pop sorin, utilizator
depinde cand este data.
Sub imperiul Noului Cod.
A trecut perioada pt caile de atac de care nu s-a uzat.
Incepand cu data de 15.02.2013 hotararile judecatoresti nu se mai investesc cu formula executorie. Nu se investesc cu formula executorie nici hotararile judecatoresti intocmite inainte de aceasta data , acestea pot fi puse in executare chiar daca nu au fost investite cu formula executorie. E suficienta legalizarea (5 lei).
Nu se investeste nimic, cel mult se legalizeaza hotararea se pune mentiunea irevocabila si atat.
Se definitiveaza, sa inteleg, ca sa se stie ca nu a fost atacata?
pop sorin, utilizator