avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procedura prealabila investirii cu formula executorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Procedura prealabila investirii cu formula executorie

Buna ziua

Inainte de a investii sentinta neatacata, se definitiveaza + autentifica sau este suficient a definitiva considerand ca cererea din urma include si autentificarea?

Care sunt taxele?
Ultima modificare: Luni, 18 Noiembrie 2013
pop sorin, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 16:29, 18 Noiembrie 2013
depinde cand este data.
Sub imperiul Noului Cod.
A trecut perioada pt caile de atac de care nu s-a uzat.
Incepand cu data de 15.02.2013 hotararile judecatoresti nu se mai investesc cu formula executorie. Nu se investesc cu formula executorie nici hotararile judecatoresti intocmite inainte de aceasta data , acestea pot fi puse in executare chiar daca nu au fost investite cu formula executorie. E suficienta legalizarea (5 lei).
Nu se investeste nimic, cel mult se legalizeaza hotararea se pune mentiunea irevocabila si atat.
Se definitiveaza, sa inteleg, ca sa se stie ca nu a fost atacata?
Ultima modificare: Luni, 18 Noiembrie 2013
pop sorin, utilizator

Alte discuții în legătură

Investire cu formula executorie adinutza.2008 adinutza.2008 Consiliul local a castigat in instanta rezilierea unui contract de inchiriere. Intreb: dupa aplicarea mentiunii definitiv si irevocabil pe sentinta civila, ... (vezi toată discuția)
Investire sentinta MihaDrag MihaDrag buna seara .Am si eu o intrebare legata de sentinta data de tribunal care trebuie investita daca ma exprim corect in definitiva si irevocabila .Suntem o ... (vezi toată discuția)
Investirea cu formula executorie necul necul buna ziua, rog pe cei care detin informatii la zi (mai recente) sa-mi spuna daca mai este necesara investirea cu formula executorie a unei decizii a Curtii de ... (vezi toată discuția)