Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... investirea cu formula executorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

investirea cu formula executorie

buna ziua,
rog pe cei care detin informatii la zi (mai recente) sa-mi spuna daca mai este necesara investirea cu formula executorie a unei decizii a Curtii de Apel referitor la taxa de prima inmatriculare intrucat astazi m-am dus la registratura Tribunalului sa depun cerere de legalizare si investire cu formula executorie, si persoana care a inregistrat cererea mi-a zis sa tai (sterg) textul referitor la investire deoarece nu mai este necesara pentru obtinerea banilor de la Directia Finante. Asa este? Va multumesc.
Hotararea Tribunalului, ca urmare a solutionarii recursuluim in aceste cauze, nu se investeste, ci se legalizeaza. Cel putin aceasta este practica Tribunalului Bihor. Legalizarea presupune o cerere in acest sens, taxa de timbru de 4 lei, timbru de 0.15 bani care se depun la registratura Tribunalului.
Daca plata este facuta de buna voie de catre debitor, nu aveti nevoie de investire cu formula executorie, ci doar de legalizarea sentintei.

Daca insa nu se va achita de buna-voie debitul veti fi nevoit sa apelati la un executor judecatoresc care nu va pune in executare a cea sentinta daca nu este investita cu formula executorie.

Pt a nu face mai multe drumuri, investiti decizia cu formula executorie si nu va luati dupa functionarul de la registratura. Acestia sunt obligati sa dea curs cererilor dvs.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, sa fiti sanatosi