Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcularea pensiei de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcularea pensiei de invaliditate

Ma confrunt cu urmatoarea problema, pentru care va cer niste raspunsuri.
Nascuta la data de 15.03.1960
S tagiul de cotizare:12,6 ani, gr. 1a proc. 100%-asimilat in conditii deosebite -perioada 1980-1992, somaj 9 luni in 1992
Alte date:Am depus dosarul de pensionare de invaliditate gr. 2, conform Legii nr. 263/2010, art.68, lit.b.
Intrebare:Cum se va calcula pensia de invaliditate?.
Ce stagiu potential se va acorda?
La cit se va imparti punctajul total?
Va multumesc.
Clarificati:

-Total stagiu de cotizare = ani,luni si zile
-Din ce se compune total stagiu de cotizare:

Conditii normale de munca = ani,luni si zile
Grupa I-a de munca = ani,luni si zile
Somaj = ani,luni si zile.
Etc.
total stagiu de cotizare 13,3 ani
grupa i a- 12,6 ani
somaj - 9 luni
Calculul va fi urmatorul:

a)Se calculeaza numarul de puncte acumulat in 12 ani si 6 luni de grupa I-a,la care se aplica majorarea de 50%.
b)Se calculeaza punctele pentru 9 luni de somaj
c)Se acorda un stagiu potential de 8 ani x 0,55 puncte = 4,4 puncte

Total puncte = a)+b)+c):31 ani si 8 luni(adica 31,6666)=punctajul mediu anual
Punctajul mediu anual x 106%(indice de corectie)=punctajul mediu anual in urma aplicarii indicelui de corectie

Punctajul mediu anual in urma aplicarii indicelui de corectie X 762,1 = cuantum pensie