Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit bancar

Am si eu 1 intrebare :)
Situatie ipotetica:

- am facut un credit la o banca pentru achizitionarea unei masini, iar o prietena de familie a girat pentru mine. Toate bune si frumoase pana cand acum cateva zile, primesc un telefon de la ea, ca a primit o citatie pentru faptul ca a girat pentru mine, pentru plata ratelor restante de catre mine, in care aparea ca i se va opri din salariu acea suma.
M-am intalnit cu ea, i-am aratat ca pana la acel moment aveam platite toate ratele bancare si ca nu era cum ziceau cei de la banca.

Din moment ce as avea toate chitantele ca am platit, daca as vrea sa-i actionez in judecata care ar fi temeiul legal?

Multumesc :)
Pana girantul va primi o citatie de executare silita este cale lunga, banca se indreapta in primul rand impotriva celui care a primit creditul si apoi impotriva girantului, astfel ca veti avea suficient timp sa clarificati situatia daca aveti dovada achitarii tuturor ratelor.
Credeti ca veti primi daune morale din partea bancii daca ii veti actiona in judecata? Timp si bani pierduti.
Nu stiu pe ce va argumentati d-la Cyan, dar exista in toate contractele de garantie o renuntare la beneficiul discutiunii. executarea silita se porneste concomitent pe toate garantiile.

Le puteti face o plangere la ANPC, e tot ce puteti face. Despagubiri nu veti primi pentru asa ceva.