avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Copil nascut in Italia
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Copil nascut in Italia

Buna seara ma numesc Ioana si am o fetita de 1 luna.
Sunt aici de 10 ani,si sotul de 16 ani,sotul meu e cetatean albanez.
Vroiam sa stiu este obligatoriu sa fac certificatul romanesc,automat ce am nascut fata aici?
Nu e suficient numai pasaportul?
Tatal meu nu poate face in tara certificatul de nastere a fetei?
Cum pot declara fata,asa nu am probleme?
E posibil ca acest copil sa aibe 2 pasapoarte?Cel romanesc si albanez?
Si sa aibe cele 2 cetatenii?Si dupa 18 ani sa aibe si cetatenia italiana?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 16:00, 28 Noiembrie 2013
Dumneavoastra aveti obligatia de inregistra nasterea fetitei in registrele romane de stare civila in decurs de 6 luni de la nastere.

Pentru ca aveti nevoie de copii legalizate si autentificate dupa destule acte si in plus de o procura speciala pentru tata ca sa faca transcrierea in tara (care costa 65 de euro) cred ca ar fi mult mai avantajos ca timp si ca bani sa faceti inscrierea la unul din consulatele Romaniei din Italia.
Sunteti casatorita cu forme legale sau stati in concubinaj?
Sunt casatorita cu el in Romania in 2005,cu acte romanesti.
E foarte bine, imi era si teama sa va intreb :) Daca nu aveati certificatul de casatorie romanesc trebuia mai intai inscris acela.

Pentru inscrierea certificatului fetitei aveti informatii complete aici:
[ link extern ]
Nu vad ce probleme ati putea avea (daca va referiti la inscriere). Dupa ce ii faceti certificatul de nastere puteti depune tot la consuat actele pentru pasaport, e foarte simplu. Aveti domiciliul in Italia sau in Romania? Mai aveti carte de identitate romaneasca?
Am certificat romanesc,cel de casatorie,e valabil ala?
Pot merge cu fata in Albania cu pasaportul romanesc,fara probleme,chiar daca tata nu o are pe pasaportul lui?
Ii pot face si pasaport albanez?Va avea 2 cetatenii,se poate?
Am domiciliu si aici si in Romania,e vreo problema pt cei de la consulat?
Am si buletin romanesc,da.
Sigur ca e valabil certificatul de casatorie.

Puteti intra in Albania ca cetateni romani (dvs. si fetita) cu pasaportul, nu aveti nevoie de viza daca stati mai putin de 90 de zile.

In legatura cu cetatenia albaneza (fara de care nu ii puteti face pasaport albanez) nu stiu ce sa va spun - presupun ca se poate. Sa se intereseze sotul la autoritatile albaneze. Si da, cetatenii romani pot avea inca o cetatenie.

Daca aveti carte de identitate romaneasca, inseamna ca aveti domiciliul in Romania si rezidenta in Italia. Nu veti avea nicio problema la consulat; dvs. prezentati cartea de identitate, nu pasaportul, cand duceti actele.

Alte discuții în legătură

Plecarea din romania inapoi in italia cu un copil in varsta de 1 an si 10 luni:proceduri...detalii ??? mihaela0620 mihaela0620 Buna ziua si felicitari pt.acest site.Sa trec la subiect.Acum sunt in Italia cu viitorul sot si cu fetita in varsta de 1 an si 10 luni si trebuie sa venim in ... (vezi toată discuția)
Probleme cu pasaport copil btmariuss btmariuss Buna ziua, am o problema si vreau sa ma lamuriti, daca puteti? O ruda a nascut in Italia anul trecut, copilul are in momentul de fata 8 luni. Are certificat ... (vezi toată discuția)
Dubla cetatenie si documente necesare michimih michimih Buna ziua, eu locuiesc in Italia si sunt mama unei fetite de 8 luni care are cetatenie italiana, tatal fiind italian. In curand vom veni toti trei in Romania ... (vezi toată discuția)