Forum Discuţii juridice Executare silită Cuantum poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Cuantum poprire

Buna ziua..! AM nevoie de un sfat care ma depaseste.Am mai multe datorii care stau in felul urmator:banca opreste 760 din salariu de 1500 dar fara executie silita.
A intervenit o executare silita insa care ameninta cu 1/3 din 1500.

Intrebarea mea este: ce se va intampla?
Pana la urma cat mi se va opri? Daca vine executrul si opreste 500 ,banca cat mai are vie sa ia?
Dupa ce se retine 1/3 din salariu, banca isi ia atat cat v-ati angajat sa platiti (760 lei). Restul va raman dvs.
cum ramane cu protectia cum ca cuantumul nu trebuie sa depaseasca 50 %?Pot sa depun o cerere la executor sa-mi opreasca mai putin?Sau la tert?
Sau la banca o reesalonare?Multumesc.

[ pt a completa un mesaj, folositi functia editeaza, multumesc]
gi-jane2, moderator
Cum adica banca va opreste 760 dar fara executare ?
pai dupa o rata care n-am platit-o ,ei imi opreau direct de pe card rata
Daca veti ajunge le executare, cuantumul maxim de poprire va fi pe 1/3 din salariu.
E vb de mai multe banci ? Pt una veti avea poprire pe 1/3 din salariu iar asta va va retine asa cum v-ati inteles 760 d elei. daca nu mai vreti sa va retina , schimbati banca pt a primi salariul in alt cont si atunci veti junge si cu datoria asta la executare silita, ceea ce va face sa aveti poprire pe 1/2 din salariu.
Incercati o reesalonare a creditului asta cu rata de 760.
gi-jane2, moderator