avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Cuantum poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Cuantum poprire

Buna ziua..! AM nevoie de un sfat care ma depaseste.Am mai multe datorii care stau in felul urmator:banca opreste 760 din salariu de 1500 dar fara executie silita.
A intervenit o executare silita insa care ameninta cu 1/3 din 1500.

Intrebarea mea este: ce se va intampla?
Pana la urma cat mi se va opri? Daca vine executrul si opreste 500 ,banca cat mai are vie sa ia?
Cel mai recent răspuns: clearwater , utilizator 10:24, 24 Noiembrie 2013
Dupa ce se retine 1/3 din salariu, banca isi ia atat cat v-ati angajat sa platiti (760 lei). Restul va raman dvs.
cum ramane cu protectia cum ca cuantumul nu trebuie sa depaseasca 50 %?Pot sa depun o cerere la executor sa-mi opreasca mai putin?Sau la tert?
Sau la banca o reesalonare?Multumesc.

[ pt a completa un mesaj, folositi functia editeaza, multumesc]
Ultima modificare: Duminică, 24 Noiembrie 2013
gi-jane2, moderator
Cum adica banca va opreste 760 dar fara executare ?
pai dupa o rata care n-am platit-o ,ei imi opreau direct de pe card rata
Daca veti ajunge le executare, cuantumul maxim de poprire va fi pe 1/3 din salariu.
E vb de mai multe banci ? Pt una veti avea poprire pe 1/3 din salariu iar asta va va retine asa cum v-ati inteles 760 d elei. daca nu mai vreti sa va retina , schimbati banca pt a primi salariul in alt cont si atunci veti junge si cu datoria asta la executare silita, ceea ce va face sa aveti poprire pe 1/2 din salariu.
Incercati o reesalonare a creditului asta cu rata de 760.
Ultima modificare: Duminică, 24 Noiembrie 2013
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Poprire pe salariu vasilepetcu vasilepetcu Am salariu net 1500. Platesc deja rata credit 900. Vine un executor si cere 1/3 din net. Cum se va clacula? Cat imi va opri din salariu si cat ii va reveni lui? (vezi toată discuția)
Despre rate cimbru cimbru in 2009 am facut un credit la o banca,in sept 2010 sotul a intrat in somaj si eu bugetara fiind ni s au diminuat venit.subst.am mers pe la bancile unde aveam ... (vezi toată discuția)
Credit bancar damianramona damianramona buna ziua. de 3 saptamini mam casatorit si sotul meu are 2 credite la o banca al carei rata e fff mare cam 60% din salariul lui luate din octombrie anul trecut ... (vezi toată discuția)