avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Expertiza tehnica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Expertiza tehnica

S-a depus epertiza tehnica in cosntructii . Am observat o supraevaluare clara . Ex : o extindere ( doi pereti dintre care unul are decupatura pentru usa de acees ) acesti pereti sunt confectionati din stinghii de lemn late de 3 cm , acoperite la interior si exterior cu polistiren de 5 cm . Acesti pereti au insumat maximul 4 mp si au fost evaluati atentie la : 8,711,5 ron . Deasemeni o mafagie din scindura cu o suprafata de 11.9 mp , necaptusita , bate vintul la propriu prin ea si practic lucrarea are numai 2 petreti , ceilalti doi fiind ai constructiei vechi , a fost evaluata la 2100 ron , identic cu o " terasa " adica o polata acoperita cu 5 foi de tabla si sprijinita pe patru picioare de lemn 8/8 cm . si asta tot 2.100 ron . Stiu sigur (dar nu pot dovedi) faptul ca expertu al luat bani de la piriti . Ce ma sfatuti sa fac ?? Pot cere alta expertiza ? Pot cere schimbarea expertului ?? Am aflat ca acest expett a fost condamnat pentru astfel de lUcruri la 12 ani de detentie , a executat o parte si a fost reabilitat...asta - i sigur , am dovada . Lupul si naravul , ma gindesc....X-(
Ultima modificare: Duminică, 24 Noiembrie 2013
prietenulomului, utilizator
Cel mai recent răspuns: prietenulomului , utilizator 14:30, 24 Noiembrie 2013
Procedural va trebui sa faceti mai intai obiectiuni la raportul de expertiza si daca expertul nu isi modifica opinia sa solicitati motivat instantei efectuarea unei noi expertize/contraexpertize.
Constructiv,nu se poate executa cale de acces=usa in perete
confectionati din stinghii de lemn late de 3 cm , acoperite la interior si exterior cu polistiren de 5 cm


La orice usa sau fereastra .norma in domeniu ,obliga la instalarea de boiandrug,care nu poate fi fixat pe stinghi de 3 cm si polistiren
Puteti ridica obiectiuni la expertiza
Puteti solicita supliment de expertiza,sau contraexpertiza
Puteti sa solicitati expert parte
Expertul parte il nominalizeaza instanta sau il aduc eu separat ??
ynocentta a scris:

Constructiv,nu se poate executa cale de acces=usa in perete
confectionati din stinghii de lemn late de 3 cm , acoperite la interior si exterior cu polistiren de 5 cm


La orice usa sau fereastra .norma in domeniu ,obliga la instalarea de boiandrug,care nu poate fi fixat pe stinghi de 3 cm si polistiren
Puteti ridica obiectiuni la expertiza
Puteti solicita supliment de expertiza,sau contraexpertiza
Puteti sa solicitati expert parte


Ok super ! Si in cazul in care nu exista acest boiandrug ? Expertul a indicat acest spatiu ca si " camera de locuit " , dar are 3 usi . Aces spatiu acum este ocupat de catre piriti , l-au transformat din hol , in bucatarie . Era un hol de trecere , construit ilegal , fara aturizatie si fara acordul coproprietarilor . Pot cere demolarea acestei constructii , acum in cadrul procesului de iesire din indiviziune ? Acest hol a fost construit in ideea de a nu mia da acces direct in corpul de casa pe care il ocup . Eu sunt fortat sa intru in casa printr-o usa din spate si nu pe fosta intrare principala .
Expertul parte il propuneti dvs si instanta il incuviinteaza.

Alte discuții în legătură

Masuratori de expert Marius A Marius A Daca inaintea acestei judecati a mai existat o hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila cu expertiza topo omologata in care tot eu am calitate de ... (vezi toată discuția)
Raport expertiza tehnica in constructii IrinaAndries IrinaAndries Buna ziua! In cadrul unei proceduri de asigurare de probe s-a dispus efectuarea unei expertize tehnice in constructii si instalatii. Expertul tehnic in ... (vezi toată discuția)
Raport de expertiza nul? vera58 vera58 Buna ziua! Am un proces cu un vecin pentru granituire eu fiind parata. Reclamantul in plangere spune ca : am montat o invelitoare care-i acopera lumina de la ... (vezi toată discuția)