Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Expertiza tehnica
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Expertiza tehnica

S-a depus epertiza tehnica in cosntructii . Am observat o supraevaluare clara . Ex : o extindere ( doi pereti dintre care unul are decupatura pentru usa de acees ) acesti pereti sunt confectionati din stinghii de lemn late de 3 cm , acoperite la interior si exterior cu polistiren de 5 cm . Acesti pereti au insumat maximul 4 mp si au fost evaluati atentie la : 8,711,5 ron . Deasemeni o mafagie din scindura cu o suprafata de 11.9 mp , necaptusita , bate vintul la propriu prin ea si practic lucrarea are numai 2 petreti , ceilalti doi fiind ai constructiei vechi , a fost evaluata la 2100 ron , identic cu o " terasa " adica o polata acoperita cu 5 foi de tabla si sprijinita pe patru picioare de lemn 8/8 cm . si asta tot 2.100 ron . Stiu sigur (dar nu pot dovedi) faptul ca expertu al luat bani de la piriti . Ce ma sfatuti sa fac ?? Pot cere alta expertiza ? Pot cere schimbarea expertului ?? Am aflat ca acest expett a fost condamnat pentru astfel de lUcruri la 12 ani de detentie , a executat o parte si a fost reabilitat...asta - i sigur , am dovada . Lupul si naravul , ma gindesc....X-(
prietenulomului, utilizator
Procedural va trebui sa faceti mai intai obiectiuni la raportul de expertiza si daca expertul nu isi modifica opinia sa solicitati motivat instantei efectuarea unei noi expertize/contraexpertize.
Constructiv,nu se poate executa cale de acces=usa in perete
confectionati din stinghii de lemn late de 3 cm , acoperite la interior si exterior cu polistiren de 5 cm

La orice usa sau fereastra .norma in domeniu ,obliga la instalarea de boiandrug,care nu poate fi fixat pe stinghi de 3 cm si polistiren
Puteti ridica obiectiuni la expertiza
Puteti solicita supliment de expertiza,sau contraexpertiza
Puteti sa solicitati expert parte
Expertul parte il nominalizeaza instanta sau il aduc eu separat ??
ynocentta a scris:

Constructiv,nu se poate executa cale de acces=usa in perete
confectionati din stinghii de lemn late de 3 cm , acoperite la interior si exterior cu polistiren de 5 cm

La orice usa sau fereastra .norma in domeniu ,obliga la instalarea de boiandrug,care nu poate fi fixat pe stinghi de 3 cm si polistiren
Puteti ridica obiectiuni la expertiza
Puteti solicita supliment de expertiza,sau contraexpertiza
Puteti sa solicitati expert parte

Ok super ! Si in cazul in care nu exista acest boiandrug ? Expertul a indicat acest spatiu ca si " camera de locuit " , dar are 3 usi . Aces spatiu acum este ocupat de catre piriti , l-au transformat din hol , in bucatarie . Era un hol de trecere , construit ilegal , fara aturizatie si fara acordul coproprietarilor . Pot cere demolarea acestei constructii , acum in cadrul procesului de iesire din indiviziune ? Acest hol a fost construit in ideea de a nu mia da acces direct in corpul de casa pe care il ocup . Eu sunt fortat sa intru in casa printr-o usa din spate si nu pe fosta intrare principala .
Expertul parte il propuneti dvs si instanta il incuviinteaza.