Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Firma de recuperari imi cere despagubiri la un ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Firma de recuperari imi cere despagubiri la un contract de credit

Buna ziua, am lu-at un credit de la o banca in valoare de 10000 de euro. din pacate nu am mai putut plati, am fost contactat de cei de la [editat] nu am ajuns la nici-o intelegere cu ei si mau executat silit. ACUM EI CE VOR SI DESPAGUBIRI SI BANI PE CREDIT????? Va multumesc! Avand in vedere ca cererea de executare silita formulata de [ editat] a fost incuviintata prin incheierea din data de ............. fiind declansata executarea silita direct impotriva dumneavoastra in baza titlului executoriu constand in contract de credit nr.................. in baza art 731 alin1 coroborat cu art 667 c.pr.civ emitem prezenta SOMATIE ..........................................13,087,64 LEI REPREZENTAND DESPAGUBIRI STABILITE PRIN TITLU EXECUTORIU...........1,622,87 onorariu executor judecatoresc. 116,30 alte cheltuieli de executare TOTAL 15,012,81 LEI IN CAZUL IN CARE NU VA CONFORMATI PREZENTEI SOMATI VOM PROCEDA LA CONTINUAREA EXECUTARI SILITE...........
gi-jane2, moderator
Cred ca ar trebui ca in primul rand sa le cereti lor explicatii. Contractul de credit constituie titlu executoriu si de asemenea pv-ul cu cheltuielile de executare intocmit de executor.
Uitati-va pe acte, ce alt titlu executoriu mai au ? Somatie cu ce datorati la data de, primiti de la executor , nu de la ei.
O fi vb de penalitati calculate cf contractului de credit. Interesati-va la ei.

actele astea au fost trimise de executor le-am primit vineri acasa
mergeti si vb cu executorul, poate va lamureste el.
Acasa ce ati primit, doar copie dupa contractul de credit si pv pt cheltuieli ?
Cand ati luat creditul si de cand nu ati mai platit ratele ?

gi-jane2, moderator
executorul mia trimis aceasta somatie 13.000 lei reprezentand despagubiri stabilite prin titlu executoriu......alti bani nu imi cere. soldul era de 9700 euro de cand nu am mai platit adica vre-o 2ani si 9 luni
am facut imprumut 10300 ca 300 era taxa dosar si cand mam dus la casierie mia dat 9950:))))) 50 euro taxa de casierie si dupa aproape doi ani de platit rate aveam soldul de 9700:)))))))))))))
gi-jane2, moderator
salutare, executorul judecatoresc a trimis la mai multe banci executarea silita prin infiintarea poprii asupra tuturor conturilor ca le detin.......aici intervine parca o minune...... o ruda apropiata lucreaza la o sucursala centrala, la departamentul de popriri sau asa ceva....venise prin posta un plic cu mai multe documente plus copia dupa contractul de credit(AVEA STAMPILA ...CONFORM CU ORIGINALUL) cand a vazut a facut copii si mi lea dat.....contractul acela era total schimbat!!!!! executorul are un contract de credit pe care banca nu il acordase la aceea data. m-am dus peste 2 saptamani sa incerc o suma mai mica. hopa topa banca mia acordat creditul in valoare de 10300 la care doar eu am semnat! cel dinainte era de 15450 euro si avea doua semnaturi eu si sotia si ne-a refuzat pentru ca sotia n-avea 21 de ani (20ANI 11 LUNI SI 2 SAPTAMANI). ORIGINALUL CA IL AM ESTE IN VALOARE DE 10300 CU SAMNATURA MEA A CONSILIERULUI SI A DIRECTORULUI DE BANCA CU STAMPILA........EXECUTORUL ARE COPIA DUPA CEL DE 15450 EURO CU 2 SEMNATURI A SOTIILOR ATAT......FARA SEMNATURA CONSILIERULUI SI A DIRECTORULUI BANCI SI FARA STAMPILA CUM ESTE POSIBIL ASA CEVA??????????AM UITAT NR DE CONTRACT SI DATA ACORDARI CREDITULUI SI SUMA SUNT INVERSATE.
catalin_razvan, utilizator