Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Aplicare deductibilitate TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Aplicare deductibilitate TVA

doua persoane fizice inregistrate in scopuri de TVA care nu au facut asociere in participatiune participa la o investitie. Vanzarile se incaseaza de ambele persoane in baza actelor notariale . Achizitiile sunt efectuate de ambii si furnizorii factureaza catre fiecare . Cum se procedeaza dpdv al TVA, cat este deductibil , se declara in decont sau nu? pentru simplificare procentul este de 50%pentru fiecare si au o conventie notariala in acest sens . Daca refactureaza intre ei 1/2 din achizitii trebuie sa le treaca in decont ?Multumesc
In cazul neasocierii prin participatiune nu se declara nimic prin decont. Totul de factureaza intre dvs si terta persoana ia TVa-ul se colecteaza sau se deduce din facturile de vanzare respectiv cumparare.
carmen01011958, moderator
in baza conventiei dintre cei doi, tva este deductibil in proportie de 50% din achizitii la care se adauga tva refacturat de celalalt.
se poate trece in decont ; la colectat 0, la dedus -numai tva deductibil( 50% din facturile de achizitii si tva aferent facturii emise de celalalt
multumesc
de exemplu -tva aferent achizitii de la furnizor 100lei -din care deductibil 50lei
-tva facturat de partener 30lei
total tva deductibil trecut in decont 50+30=80
tva colectat 0

sau a doua varianta tva deductibil 100+30=130 trecut in decont si tva colectat 50
rezultatul este la fel tva de recuperat 80lei
avand in vedere ca facturarea dintre ei nu este o livrare efectiva
multumesc