Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita de catre Directia de Impozite si Taxe ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita de catre Directia de Impozite si Taxe Locale

Buna seara,

La inceputul lunii august am primit o amenda contraventionala pe transportul in comun din Ploiesti pe care am achitat-o prin site-ul ghiseul.ro, trimitand dovada de plata catre R.A.T.P. ( Regia Autonoma de Transport Prahova )

Sunt din Bucuresti. Astazi, dupa aproximativ 2 luni jumatate primesc acasa "Somatie de plata" si "Titlu Executoriu" de la Directia de Impozite si Taxe Locale.
In Titlu Executoriu este mentionat "Amenda RATB", un nr. de cont al trezoreriei din Bucuresti, si suma de 150 RON. ( in mod gresit fata de 125 RON correct ).

Eu n-am nici o treaba cu RATB-ul; amenda a fost la RATP si am platit-o in contul Trezoriei Ploiesti, conform indicatiilor de pe spatele Procesului Verbal.

Am fost astazi la sediul din Piata Amzei din Bucuresti si am depus o cerere de radiere/scoatere din evidenta fiscala a datoriei - ceva de genul asta; mi s-a dat numar de inregistrare.

Pe "Somatia de plata" si "Titlu executoriu" scrie ca se pot ataca in 15 zile de la comunicare cu contestatie la instanta competenta.

Intrebari:
1. Care e instanta competenta?
2. Se merita sa fac contestatie? Banuiesc ca e vorba de contestatie la executare. O singura contestatie pentru amandoua?
3. Care ar fii taxa te timbre? Mi-o recuperez ulterior?
4. Se pot cere daune morale?
5. Ce bunuri se executa silit? Imobille am, venituri din salariu nu, conturi bancare da.
Am inteles ca Ministerul Public nu mai colaboreaza cu executorii pentru identificarea conturilor bancare.

Multumesc,
ContSters292683, utilizator
Verificati nd. procesului verbal de amenda sa nu fie vorba de o alta amenda mai ales ca nu concorda suma.
Puteti face contestatie la jud., de la domiciliul dvs., si al adm. financiare care v-a trimis titlul executoriu .
Prezentati la adm. fin,. dovada platii si ei vor retrage titlul.
taxa de timbru este mica si se poate recupera dar pentru suma asta nu merita sa formulati contestatie. Nu se acorda daune morale. Se executa creanta prin poprire pe cont . Executorii au acces la banci pentru date nu trebuie sa apeleze la Parchet . Numai daca banca ar refuza sa raspunda adresei executorilor , acestia puteau apela la MIn Public .
Buna seara!

Multumesc frumos pentru raspuns.
Numarul si data procesului verbal concorda.

Ce inseamna "pentru suma asta nu merita sa formulati contestatie" - timp sau cheltuieli?
In afara de ~20RON cat m-am documentat ca ar fi taxa de timbru mai sunt si alte taxe?
ContSters292683, utilizator