Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sambata 30 noiembrie 2013 - zi libera sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sambata 30 noiembrie 2013 - zi libera sau nu?

Dupa cum au votat parlamentarii, ziua de Sf. Andrei (30 noiembrie) a devenit sarbatoare legala nelucratoare, anul acesta nimerindu-se intr-o sambata.

In contractul meu individual de munca se specifica ca lucrez de luni pana vineri, 8 ore pe zi. In realitate, de la inceputul jobului, lucrez de luni pana sambata, 7 ore L-V + 5 ore sambata.

As vrea sa-mi spuneti daca am dreptul la sambata libera in 30 noiembrie 2013?

Multumesc anticipat.
Conform ART. 139 din Codul Muncii ziua de 30 noiembrie este zi de sarbatoare legala in care nu se lucreaza dar ...

Art. 139
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- două zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.

SECŢIUNEA a 3-a
Sărbătorile legale
Art. 140

Prin hotărâre a Guvernului se vor stabili programe de lucru adecvate pentru unităţile sanitare şi pentru cele de alimentaţie publică, în scopul asigurării asistenţei sanitare şi, respectiv, al aprovizionării populaţiei cu produse alimentare de strictă necesitate, a căror aplicare este obligatorie.

Art. 141
Prevederile art. 139 nu se aplică în locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie sau specificului activităţii.

Art. 142
(1) Salariaţilor care lucrează în unităţile prevăzute la art. 140, precum şi la locurile de muncă prevăzute la art. 141 li se asigură compensarea cu timp liber corespunzător în următoarele 30 de zile.
(2) În cazul în care, din motive justificate, nu se acordă zile libere, salariaţii beneficiază, pentru munca prestată în zilele de sărbătoare legală, de un spor la salariul de bază ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de bază corespunzător muncii prestate în programul normal de lucru.

Am cautat pe google dupa art. 139 din Codul Muncii, si mi-a afisat acest articol de pe site-ul www.codulmuncii.ro. Il redau mai jos:

Art. 139. [enumerarea sarbatorilor legale in care nu se lucreaza]
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

Cu o adnotare, din care redau doar primul aliniat:

Din dispoziţiile art. 139 din Codul muncii rezultă că zilele de sărbătoare legală pot avea
caracter laic sau religios. Deşi zilele de sărbătoare legală constituie un drept pentru
salariat, acordarea lor se face de către angajator, care este îndrituit să ia măsuri de ordin
administrativ organizatoric;

Citatul este de aici: [ link extern ]

Observ ca a fost introdusa si ziua de 30 noiembrie, fata de textul pus de dvs.

Lucrez intr-un magazin care vinde produse nealimentare, deci nu cred ca ma incadrez la articolele 140 si 141.

cris2d2, utilizator
Ziua de 30 noiembrie este zi nelucratoare .

In c.i.m. , aveti trecut timp de munca inegal?
In CIM am timp de munca de luni pana vineri, de la 9 la 17.
In acest caz, se incalca prevederile c.i.m. priivind repartizarea timpului de munca.

Dvs aveti un program de munca efectiv care nu corespunde cu ce se prevede in c.i.m.