Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contul 455
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contul 455

stie careva daca pot face inregistrarea contabila 455=758 pe baza unei declaratii a administratorului?
ma contrazic cu cineva .va multumesc!#-o
Da.
Conform omfp 3055/2009
[ link extern ]
(pagina 221)

"...
În debitul contului 455 "Sume datorate actionarilor/asociatilor" se înregistrează:
- sumele restituite actionarilor/asociatilor (512, 531);
- diferente favorabile de curs valutar aferente datoriilor fată de actionari/asociati (765);
- sume reprezentând datorii fată de actionari/asociati, prescrise, scutite sau anulate,
potrivit legii (758)."

va multumesc frumos :vishenka: