Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depunere bilant anual
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depunere bilant anual

Va rog daca se poate sa ma lamureasca cineva in privinta unui aspect. Am depus in noiembrie actele de dizolvare, nu stiu daca pot depune etapa de lichidare pana la sf lunii decembrie in acest caz daca imi iese certificatul de radiere dupa 15 ianuarie , eu trebuie sa mai depun bilant in MARTIE? Asta in conditiile in care eu vreau sa depun bilantul de lichidare pe 21 decembrie pt al atasa la dosarul de lichidare pt RC

multumesc
Legea contabilităţii 82 / 1991:

Art. 1. - (1) Societăţile comerciale, societăţile/companiile naţionale, regiile autonome, institutele naţionale de cercetare-dezvoltare, societăţile cooperatiste şi celelalte persoane juridice au obligaţia să organizeze şi să conducă contabilitatea financiară, potrivit prezentei legi.
(2) Instituţiile publice, asociaţiile şi celelalte persoane juridice cu şi fără scop patrimonial au obligaţia să organizeze şi să conducă contabilitatea financiară.
(3) Subunităţile fără personalitate juridică, cu sediul în străinătate, care aparţin persoanelor prevăzute la alin. (1) şi (2), cu sediul în România, precum şi subunităţile fără personalitate juridică din România care aparţin unor persoane juridice cu sediul în străinătate au obligaţia să organizeze şi să conducă contabilitatea proprie, potrivit prezentei legi.

Art. 36. - (1) Persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1)-(3) depun un exemplar al situaţiilor financiare anuale la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice, după cum urmează:

(3) Pe perioada lichidării, persoanele juridice aflate în lichidare, potrivit legii, depun, în termen de 90 de zile de la încheierea fiecărui an calendaristic, la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice o raportare contabilă anuală, al cărei conţinut se stabileşte prin ordin al ministrului finanţelor publice.
(4) Situaţiile financiare anuale întocmite în vederea efectuării operaţiunilor de fuziune, divizare sau a lichidării persoanelor respective se depun la unităţile teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice în condiţiile prevăzute de reglementările contabile emise în acest sens.

Persoanele juridice aflate în lichidare depun raportare contabila la 31.12
Ioan Petru Butariu, Contabil