Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie incetare CIM conf. art. 61 lit. A
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie incetare CIM conf. art. 61 lit. A

Buna seara,
Va rog frumos sa-mi spuneti care sunt pasii legali pe catre trebuie sa-i urmeze angajatorul in cazul desfacerii cim conf. art. 61 lit. a, si un model de decizie.
Va multumesc, o seara placuta!
@ sara mihu

Da, ii puteti face incetarea c.i.m. cu data neprezentarii la comisia de disciplina.
tudorvaleriu a scris:

1. Incercati mai intai sa luati legatuta cu salariatul ca sa vedeti motivul neprezentarii sale la comisie.

2. Daca va dovedeste ca a avut un motiv obiectiv nu puteti emite decizia de concediere, trebuie sa-l convocati alta data la comisia de cercetare disciplinare prealabila.

3. Din Codul muncii:

Art. 251
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.

Am incercat sa luam legatura cu el, nu s-a putut in nici un fel. Salariatul a fost prins baut in timpul serviciului, nu a dat nota explicativa, iar de atunci nu s-a mai prezentat la serviciu.

freeelis a scris:

@ sara mihu

Da, ii puteti face incetarea c.i.m. cu data neprezentarii la comisia de disciplina.

Am intocmit proces-ul verbal al comisiei in care am specificat ca acesta nu s-a prezentat la convocare, iar dupa aceasta am facut decizia de incetare cu art 61 lit a . Este corect?
Nu prea am inteles ce anume vrea sa spuna art 251 al 3 ,,dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile''. Angajatorul nu a facut deja cercetarea?
In situatia in care salariatul nu se prezinta la cercetarea disciplinra, fara a avea un motiv bine intemeiat, angajatorul poate decide sanctionarea acestuia fara a mai efectua cercetarea disciplinara.

Cercetarea disciplinara cuprinde mai multi pasi, insa in cazul de mai sus anumiti pasi nu mai sunt efectuati.
freeelis a scris:

In situatia in care salariatul nu se prezinta la cercetarea disciplinra, fara a avea un motiv bine intemeiat, angajatorul poate decide sanctionarea acestuia fara a mai efectua cercetarea disciplinara.

Cercetarea disciplinara cuprinde mai multi pasi, insa in cazul de mai sus anumiti pasi nu mai sunt efectuati.

Salariatul nu a spus un motiv anume pt care nu a venit, nici nu rasp la tel, nu poate fii contactat in nici un fel. Noi am facut un proces verbal in care am scris ca acesta nu s-a prezentat la convocare, dupa care am emis decizia de incetare conf art 61 lit a, este corect? Mai trebuia sa parcurgem alti pasi?