Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am voie sa am inca un venit in timp ce primesc ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am voie sa am inca un venit in timp ce primesc indemnizatia de crestere a copilului

din 1.09.2010 am primit indemnizatie de crestere a copilului,timp de 2 ani.Din 09.2011 am inchiriat apartamentul proprietate personala cu contract de inchiriere prin fisc ,totul legal.Exista pericolul sa mi se ceara inapoi indemnizatiile primite in acea perioada?pt ca desi din 31.08.2010 am predat functia de administrator al unei asociatii de proprietari,dar cei de la fisc nu mi-au spus ca trebuie sa inchei prin nu stiu ce declaratie,acum in 2013 am primit instiintare ca trebuie sa restitui indemnizatia din lunile cind am figurat la ANAF ca am platit impozitul pe acei bani incasati ca administrator.Si va mai sicii cu o intrebare,e adevarat ca dupa 3 ani se prescrie,asa a spus si inspectorul,asta ar insemna ca daca nu pot achita pina la data prescrierii ,se sterge datoria?VA MULTUMESC ANTICIPAT
1.)Se suspenda Concediu Crestere Copil in cazul in care inregistrati alte venituri impozabile.
In cazul in care se constata ca ati solicitat Concediu Crestere Copil si inregistrati deja venituri, va vor pune sa platiti din urma indemnizatia incasata.

OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16

(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art.2 alin.(1), respectiv la art.5 si art.9 alin.(4) si (5) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului și copilul nu a împlinit vârsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;

2.)Codul de procedura Civila stabileste, la articolul 405, alin. 1, ca termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita in materie civila sau comerciala, atunci cand este vorba de o obligatie baneasca, este de 3 ani.

Codul de Procedura Fiscala este cel care stipuleaza la art. 130, alin. (1), ca dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani.

In conceptia mea, desi nu sunt avocat, consider ca termenul de prescriptie incepe sa curga din momentul in care ati inregistrat venituri impozabile suplimentare indemnizatie de crestere copil.
ContSters307306, utilizator
Codul de procedura civila actual ,la art.405, prevede altceva si nicidecum prescriptia dreptului de a cere executarea silita:
Art. 405: Nulitatea hotararii
Nulitatea unei hotarari nu poate fi ceruta decat prin caile de atac prevazute de lege, in afara de cazul cand legea prevede in mod expres altfel.

Prescriptia dreptului de a obtine executarea silita este reglementata in NCPC la:
Art. 705: Termenul de prescriptie
(1)Dreptul de a obtine executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel. In cazul titlurilor emise in materia drepturilor reale, termenul de prescriptie este de 10 ani.
(2)Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a obtine executarea silita. In cazul hotararilor judecatoresti si arbitrale, termenul de prescriptie incepe sa curga de la data ramanerii lor definitive.
Obtinerea de venituri din dobanzi (sunt venituri impozabile) conduce la suspendarea indemnizatiei CCC?
Komkao Consulting, Consultant protectia mediului
Veniturile obtinute din dobanzi nu supenda plata indemnizatiei pentru CCC.

veniturile din dobânzi, câştigurile din transferul titlurilor de valoare etc. sunt venituri din investiţii definite la art. 65 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, prin urmare nu sunt venituri din activităţi independente si nu sunt luate în considerare la stabilirea indemnizaţiei pentru creşterea copilului .
freeelis a scris:

Veniturile obtinute din dobanzi nu supenda plata indemnizatiei pentru CCC.

veniturile din dobânzi, câştigurile din transferul titlurilor de valoare etc. sunt venituri din investiţii definite la art. 65 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, prin urmare nu sunt venituri din activităţi independente si nu sunt luate în considerare la stabilirea indemnizaţiei pentru creşterea copilului .

Dar sunt venituri supuse impozitului pe venit, conform art.41 lit.d Cod Fiscal, iar OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, prevede:

Art. 16

(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art.2 alin.(1), respectiv la art.5 si art.9 alin.(4) si (5) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului și copilul nu a împlinit vârsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;

Ele nu sunt venituri din activitati independente, dar sunt venituri din investitii, venituri care sunt considerate venituri impozabile, conform codului fiscal.

ContSters307306, utilizator