Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contract de munca timp redus 2 ore/zi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contract de munca timp redus 2 ore/zi

Buna ziua,
V-as ruga sa ma ajutati cu niste informatii legate de contractul de munca cu timp redus. Voi primi 300 ron net. din care trebuie sa platesc partea sefului de impozit la stat. Imi puteti spune cat sunt impozitele, va rog? sau cum se calculeaza

Si inca o intrebare: daca ne da afara, pot sa primesc somaj?
Eu am lucrat cu contract normal (8h/zi) pana in noiembrie, si contractul acesta incepe in ianuarie
Va multumesc mult!
Contractul colectiv de munca la nivel national este suspendat, aceasta inseamna ca nu se vor mai aplica coeficientii, rezulta ca salariul minim va ramane 800 de lei indiferent de calificare. La 2 ore salariul este de 200 lei minim. Pentru 300 de lei net taxele se calculeaza astfel:
- Salariu brut = 370 lei.
Contributii Salariat:
- CAS 10.5 % = 39 lei. (370 lei x 10.5%)
- Sanatate 5.5 % = 20 lei. (370 lei x 5.5%)
- Somaj 0.5 % = 2 lei. (370 lei x 0.5%)
- Impozit venit 16 % = 9 lei. (370 - 39 - 20 - 9 - 250 = 9 lei).
(250 lei = deducerea personala de baza)
Total Contributii Salariat = 70 lei.

Contributii Societate:
- Somaj 0.5 % = 2 lei.
- Sanatate 5.2 % = 19 lei.
- CAS 20.8 % = 77 lei.
- CCI 0.85 % = 3 lei.
- Fd, de accidente 0.233 % (coef. stabilit in functie de CAEN) = 1 leu.
- Fd. de garantare 0.25 % = 1 leu.
Total contributii societate = 103 lei.

Somaj se poate lua, daca exista cel putin un an lucrat cu contract fara intrerupere, cel putin eu asa stiu.
Mai mentionez ca de la 1 ianuarie 2014 salariul minim pe economie va fi de 850 lei iar de la 1 iulie 2014 va fi de 900 lei.

Numai bine.
De somaj beneficiati doar in cazul in care acumulati 12 luni lucrate in ultimele 24, deci nu trebuie sa fie neaparat consecutive.

Problema se pune in cazul in care aveti o perioada indelungata lucrata cu 2h/zi, pentru ca legea calculeaza stagiul de cotizare proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parţial,adica este raportat la un stagiu complet.

De exemplu: daca lucrati 8h/zi, trebuie 12 luni lucrate in ultimele 24
Daca lucrati 4h/zi, trebuie 24 lucrate in ultimele 24(fara intreruperi) si beneficiati de somaj
Daca lucrati sub 4h/zi la aceeasi firma neintrerupt, nu veti putea benefia de somaj, decat daca mai lucrati si in alta parte cu contract partial ca sa puteti acumula stagiul.
Va multumesc mult!
Am vorbit cu seful, se pare ca am inteles eu gresit, e vorba de 300 brut, nu in mana.
Am refacut calculul, daca ati putea sa imi spuneti si mie daca e corect, va rog:
NET BRUT
31.5 CAS
16.5 SANATATE
1.5 SOMAJ
0.08 IMP VENIT
49.58 Contrib mp
1.5 SOMAJ
15.6 SANATATE
62.4 CAS
2.55 CCI
0.699 FD ACCIDENT
0.75 FD GARANTARE
83.499 Contrib cex
practic raman 166.21 ron

Si inca o intrebare, pentru ca ati spus de acea deducere: eu am doi copii, de 2 si 4 ani. Influenteaza cu ceva calculul?
Va multumesc mult pentru ajutor!
Buna ziua,

Pentru 300 lei brut vom avea:

Salariu NET 249 lei
32 lei CAS angajat
17 lei SANATATE angajat
2 lei SOMAJ angajat
0 lei IMP VENIT

Total = 51 lei contributii angajat.

2 lei SOMAJ angajator
16 lei SANATATE angajator
62 lei CAS angajator
3 lei CCI
1 leu FD ACCIDENT
1 leu FD GARANTARE

Total = 85 lei Contributii angajator

Practic ar 249 lei - 85 lei = 164 lei

Daca aveti doi copii, de 2 si 4 ani ar insemna ca aveti 2 deduceri, dar aceste deduceri ar fi afectat daca impozitul pe venit nu ar fi fost 0, in cazul dvs. este 0, mai concret nu influeanteaza

Numai bine.