Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnare, permis auto suspendat - redobandire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnare, permis auto suspendat - redobandire

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti cand pot da un examen pentru un nou permis, pentru ca, presupun ca mi-a fost suspendat permisul. De asemenea ce inseamna acei 2ani si 8 luni? sunt suspendati sau nu? Si cand se sterge cazierul?

Solutia pe scurt: În temeiul art. 87 alin. 1 din OUG nr.195/2002, republicată cu aplic. art.3201 alin.7 C.p.p. condamnă pe inculpat la pedeapsa de 8 luni închisoare. În temeiul art.81 C.p. suspendă condiţionat executarea pedepsei, iar în temeiul art. 82 alin. 1 C.p. stabile?te un termen de încercare de 2 ani şi 8 luni. În temeiul art. 71 C.p. raportat la art. 64 alin. 1 C.p., aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii drepturilor prevăzute de art.64 lit.a teza a II-a şi lit.b C.p., pe durata executării pedepsei principale. În temeiul art.71 alin.5 C.p. suspendă executarea pedepsei accesorii aplicată inculpatului pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei. În temeiul art. 359 C.p.p. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor care atrag revocarea suspendării condiţionate a pedepsei prevăzute de art.83 C.p. În temeiul art.191 alin. 1 C.p.p., obligă inculpatul să plătească suma de 1000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat ce vor fi achitate în contul IBAN: ... Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare pentru procuror ?i pentru inculpat. Pronunţată în şedinţă publică .
1. Permisul se anuleaza in baza hotararii judecatoresti ramase definitive.
2. Puteti sustine examen ptr obtinerea unui nou dupa un an de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti.
3. 2 ani si 8 luni nu aveti voie sa calcati vreun bec (sa savarsiti alte infractiuni) altfel pedeapsa data cu suspendare se anuleaza si veti face cu executare.
mai trebuie spus ca suma de 1000 lei trebuie platita. in 2 ani si 8 luni mare atentie mare.
Multumesc frumos!
covasenco a scris:

mai trebuie spus ca suma de 1000 lei trebuie platita. in 2 ani si 8 luni mare atentie mare.

daca nu se platesc ch jud, care este consecinta? multumesc.

CEA MA PROASTA solutie: suspendarea . SE MAI INTAMPLA CEVA SI AJUNGETI IN DETENTIE.
avvalentina, utilizator