Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calculul pensiei

Buna ziua !sunt pensionata recent pe caz de boala gr 2, nelamurirea mea este calculul pensiei in valoare de 114.ron,mentionez ca stagiul total de cotizare12.ani 2.luni,23 zile.in conditii normalede munca pt ca nu am solicitat niciodata grad de handicap pt boala mea recunoscuta in documente ca fiind boala congenitala cod boala Q65, M16.3,Z44.8 deci toata aceasta perioada am lucrat in conditii de handicap nesolicitand certificat de handicap pana 11.09 2013 cand m-au si incadrat in gr2 de handicap. va dau si punctele de pensie nr total de puncte realizate 4.91606 indice de corectie 1.06 punctaj mediu anual 0.00843 valoarea punctului de pensie 762.10
data nasteri 01.07.1970

Intrebarea mea este ce am sanse sa mi se calculeze din nou, sau sa o las balta !In speranta ca intelegeti ceva din text ,astept raspuns, VA MULTUMESC!

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
cuantumul pensiei dvs. , in plata va fi de 350 de lei. diferenta de la 114 lei pana la 350 de lei, o veti primi de la bugetul de stat - pensia sociala.
Daca indeplineati conditia de stagiu de 17 ani ceruta de lege,vi se acorda stagiu potential.
Neindeplinind aceasta conditie,veti primi indemnizatia minima pentru pensionari de 350 de lei.