Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie lichidare microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie lichidare microintreprindere

Legat de operatiunile contabile de lichidare a unei societati platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor am o mare nedumerire. Anume cum inchid contul 4551 Asociati conuri curente- sold creditor. Pot acoperi pierderile din ct 117 sau trebuie sa trec creditarile de firma pe venituri. In acest caz trebuie sa calculez 3% impozit pe veniturile microintreprinderilor? Balanta se prezinta astfel:
Solduri D C

101.02..........................200
106.01.............................40
455.01 .................95.285,98
117..................6.566,36
121.................86.427,51
442.04..............2.532,11
Va rog sa ma ajutati. Sunt complet derutata. Multumesc

Cand a devenit micro?, in februarie 2013?
ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii
În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);
b) *** Abrogat;
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.
e) nu se află în dizolvare cu lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.
Dar sold la casa nu aveti? sau la banca? Astea sunt toate soldurile din balanta?
ContSters307306, utilizator
De la 1 februarie a devenit microintreprindere.

Alte solduri nu mai are. Pierderea din 121 provine din prescrierea unor clienti neincasati mai vechi de 3 ani.
Conform lit.e din art.112^1 inteleg ca trebuie sa faceti 010 cu bifarea dizolvare cu lichidare si treceti pe 16, pt ca nu mai indepliniti conditia de micro, treceri 4551 pe venit recuperati pierderea. ce reprezinta 446.04 si 117? alte pareri!