Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiu de cotizare si contributii datorate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiu de cotizare si contributii datorate

Pot avea un CIM cu timp partial ( 1ora/luna ) ptr.consultanta , cu 10 roni salariu brut ? Daca se poate, dupa 3 ani ,se considera 3ani stagiu de cotizare si ce contributii se platesc la 10 lei salariu brut ?
Potrivit art.106 alin.1 C.mun., salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

Din coroborarea dispozitiilor art. 106 cu dispozitiile art. 145 C. muncii rezulta ca timpul partial al contractului de munca nu influenteaza stagiul de cotizare la sistemul public de pensii .
Revin cu intrebarea : ce contributii se platesc la un salariu de 10 roni pe luna( CIM cu timp partial ) ?
Reţineri angajat
CAS individual 10.5 % 1 leu
ªomaj 0.5 % 0
Asigurări de sănătate 5.5 % 1
Impozit pe salariu 16% 1leu

Salariul net 7 lei

Reţineri angajator
CASS 5.2 % 1 leu
ªomaj 0.5 % 0
CAS 20.8 % 2 lei
FNUASS 0.85 % 0
Fond de risc si accidente 0.4 %* 0
Fond creanţe salariale 0.25 % 0