Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Sunt pensionar de invaliditate gradul 2 din mai 2001,am implinit pe 26 noiembrie 2013 55 de ani si conform legii 2632010 se poate iesi la pensie fara revizuire medicala cu 5 ani inaintea varstei de pensionare.Imi spuneti va rog ca sa ma pot pensinoa fara revizuire medicala cat stagiu de cotizare trebuie sa am?
Mentionez ca la data ivirii invaliditatii aveam total stagiu de cotizare realizat 20 de ani, 6 luni si 15 zile.
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa aveti varsta standard de pensionare (61ani si 3 luni) si stagiul minim de cotizare (15 ani).
- Dvs. indepliniti aceste conditii in februarie 2020 cand veti trece de la pensia de invaliditate la cea pentru limita de varsta (pensia se va recalcula si vi se va acorda cea mai avantajoasa dintre ele).

3. - Nu puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 3 luni, deoarece aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 39 de ani si 3 luni.
- Nu puteti benficia de pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 3 luni, deoarece aveti vevoie de un stagiu de cotizare de 31 de ani si 3 luni.
- Dvs. aveti un stagiu de cotizare de 20 de ani si 6 luni.

4. Perioada cat sunteti pensionata de invaliditate nu este stagiu de cotizare la pensie ci este perioada asimilata stagiului de cotizare si se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.

5. Din Legea 263/2010 privimd sistemul unitar de pensii publice:

Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

6. Dvs. veti fi in continuare supusa revizuirii medicala periodice (pana indepliniti varsta de 61 de ani si 3 luni) deoarece nu aveti indeplinit stagiul complet de cotizare (31 de ani si 3 luni).