avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Achizitii second hand
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Achizitii second hand

As dori sa fiu lamurit in legatura cu o situatie.
Achizitionez un autoturism second hand dintr-o tara UE si pe factura scrie:
- "Triunghiular: Co-contractorul este raspunzator sa plateasca TVA conform Directiva 2006/112/EC art. 141 & 197".
- Valoarea 5820 euro.
- Vanzator: persoana juridica inregistrat in scopuri de TVA.
Intrebare:
1. In acest caz daca eu vand cu adaos, platesc TVA doar la marja de profit?
2. Sau pot emite factura doar cu cota de TVA din Romania si sa fac taxare inversa la factura de achizitie?
3. Cum imi pot da seama daca furnizorul meu aplica regimul special sau regimul normal?

Din ce stiu eu daca furnizorul care aplica regimul special atunci eu nu deduc TVA si cand emit factura de vanzare aplic TVA-ul la marja de profit iar daca furnizorul nu aplica regimul special atunci eu trebuie sa inregistrez factura cu taxare inversa si atunci cand vand aplic TVA la toata valoarea.

Este corect.

Astept urgent un raspuns.
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Achizitii auto second hand Total Contabilitate Total Contabilitate Buna ziua, As dori sa fiu lamurit in legatura cu o situatie. Achizitionez un autoturism second hand dintr-o tara UE si pe factura scrie: - ... (vezi toată discuția)
Achizitie auto din u.e. marianastase marianastase Detin o firma (srl-d / cod caen 4511) si, va rog daca ma puteti ajuta in urmatoarea speta: - daca putem aplica regimul special conform art. 152/2 al.2 din ... (vezi toată discuția)
Achiziții intracomunitare de autovehicule uzate. cum se stabilește tva la revânzare, și ce trebuie să conțină factura? yme yme Suntem un SRL platitor de TVA si mportam masini SH in scopul revanzarii acestora . Facturile externe nu contin TVA . La revanzarea catre o persoana fizica ... (vezi toată discuția)