avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1606 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Tichete cadou

care sunt obligatiile ce trebuie platite in cazul in care angajatorul da tichete cadou la angajati?
in cazul in care angajatorul da la salariat tichete cadou de 1000 lei care sunt obligatiile ce se retin si cum se face inregistrarea in contabilitate?
Cel mai recent răspuns: laurabica , utilizator 15:05, 8 Decembrie 2013
accesati :avocatnet.ro - Regimul fiscal al tichetelor cadou.
Daca tichetele cadou sunt acordate in beneficul copiilor minori, tichetele in valoare de 150 lei/ salariat sunt doar impozitate cu 16% iar diferenta pana la 1.000 lei sunt impozitate+contributii sociale.
Daca nu sunt acordate in beneficiul copiilor minori, asupra contravalorii tichetelor cadou se va retine impozit+ contributii sociale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichetul codou - impozitare 16% + contributii ? 22.08.2009 22.08.2009 Buna ziua as dori sa stiu , daca la tichetele cadou acordate tuturor salariatiilor se iau contributii de 10.5%,05%, 5.5% + impozit de 16 % ... (vezi toată discuția)
Tichete cadou pentru toti salariatii zzenovia zzenovia LA MULTI ANI tuturor! Ajutati-ma, va rog . Unitatea noastra a acordat tichete cadou ( 20 buc.= 200 lei valoare/salariat) in luna decembrie 2008.Tichetele ... (vezi toată discuția)
Tichete cadou loredana1973 loredana1973 Buna ziua,va multumesc ca existati ! Am primit tichete cadou 100 ron,pe statul de plata mi s-a oprit impozit 16%,pentru aceasta suma.Este corect? LOREDANA (vezi toată discuția)