Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Tichete cadou

care sunt obligatiile ce trebuie platite in cazul in care angajatorul da tichete cadou la angajati?
in cazul in care angajatorul da la salariat tichete cadou de 1000 lei care sunt obligatiile ce se retin si cum se face inregistrarea in contabilitate?
accesati :avocatnet.ro - Regimul fiscal al tichetelor cadou.
Daca tichetele cadou sunt acordate in beneficul copiilor minori, tichetele in valoare de 150 lei/ salariat sunt doar impozitate cu 16% iar diferenta pana la 1.000 lei sunt impozitate+contributii sociale.
Daca nu sunt acordate in beneficiul copiilor minori, asupra contravalorii tichetelor cadou se va retine impozit+ contributii sociale.