Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Semnatura martor proces verbal de contraventie?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Semnatura martor proces verbal de contraventie?

Buna ziua.In cazul in care refuz sa semnez un proces verbal de contraventie din cate stiu mi se comunica prin posta in termen de 15 zile alaturi de semnatura unui martor cum ca am refuzat semnarea eu.Intrebarea e Unde gasesc semnatura martorului ?
Art. 14 din O 2/2001prevede:
(1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului
in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii
.

il puteti contesta in termen de 15 zile de la data la care ati luat la cunostinta de continutul acestuia adica de la comunicare data postei sau afisarii

semnatura martorului o gasesti in partea de jos, este un chenar impartit in 3, cu loc pt semnatura ag constatatot, semnatura matorului asistent si semnatura contravenientului.
janapress, utilizator