Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plafon 65.000 eur microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plafon 65.000 eur microintreprindere

Societatea este platitoare de impozit pe venit cf legii din data de 01.02.2013. Plafonul este de 65.000 eur de la 01.02.2013 pana la depasire sau proportional cu nr de luni 65.000 eur/12*11= 59.583,33. Eu am venituri la 30.11.2013 = 307332,44 lei din care ianuarie 2013 = 32606,68 lei. Va multumesc!
ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro
Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.
ContSters307306, utilizator
Multumesc!
Asa m-am gandit si eu dar am gasit pe alte forumuri speta de mai sus . Deci sa inteleg ca este ok asa cum am calculat eu si nu am depasit limita.
Bajinaru Ramona a scris:

Multumesc!
Asa m-am gandit si eu dar am gasit pe alte forumuri speta de mai sus . Deci sa inteleg ca este ok asa cum am calculat eu si nu am depasit limita.

Limita de 65.000 euro este recalculata la 59.583,33 euro in cazul d-voastra. Deci pt anul 2013 = 59.583,33 euro x 4,4287 lei = 263.876,71 lei. Deci ati depasit plafonul, pt ca aveti venituri de 274.725,76 lei.
De unde rezulta in codul fiscal ca trebuie recalculata aceasta suma. Chiar nu mai inteleg. De la finante mi-au spus ca 65.000 eur de la 01.02.2013.
Bajinaru Ramona, utilizator
Bajinaru Ramona a scris:

De unde rezulta in codul fiscal ca trebuie recalculata aceasta suma. Chiar nu mai inteleg. De la finante mi-au spus ca 65.000 eur de la 01.02.2013.

Cum a scris si colegul mai sus:

Cod fiscal ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.