Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plafon 65.000 eur microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plafon 65.000 eur microintreprindere

Societatea este platitoare de impozit pe venit cf legii din data de 01.02.2013. Plafonul este de 65.000 eur de la 01.02.2013 pana la depasire sau proportional cu nr de luni 65.000 eur/12*11= 59.583,33. Eu am venituri la 30.11.2013 = 307332,44 lei din care ianuarie 2013 = 32606,68 lei. Va multumesc!
Bajinaru Ramona a scris:

Deci depinde de interpretare . Dar daca noi nu depunem cum interpreteaza ei amenda o luam. Va multumesc pentru rabdarea pe care o aveti.

Cum vreti sa fie? 65000 de euro sau sau 59583,33 de euro?
Bajinaru Ramona a scris:

Deci depinde de interpretare . Dar daca noi nu depunem cum interpreteaza ei amenda o luam. Va multumesc pentru rabdarea pe care o aveti.

Asa este si nu de putine ori interpretarile ANAF sunt desfintate de instanta. Acum ca e obligatoriu sistemul micro, normal ca interpretarea lor e sa fie cat mai multe microintreprinderi. Daca era optional, era fix invers.
Ioan Petru Butariu, Contabil