Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii conditie -coasigurat la sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

conditie -coasigurat la sanatate

buna ziua
am urmatoarea situatie
un angajat este casatorit cu o persoana de cetatenie ucraineana
certificatul de casatorie este eliberat in Romania, si are eliberata carte de rezidenta ptr mambrii de familie, nu lucreaza nicaieri iar domiciliul fiscal il are in Romania.

intrebarea este: poate sa fie coasigurat la sanatate acceptata de sotul ei la locul de munca?

rog mult ajutati/ma!
Coasiguratul - Act de identitate si un document care atesta calitatea de asigurat a persoanei in intretinerea careia se gaseste coasiguratul, document care sa ateste relatia de rudenie sau casatorie, declaratie pe proprie raspundere ca nu realizeaza venituri impozabile sau document eliberat de organul fiscal teritorial din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile si declaratie pe proprie raspundere a persoanei asigurate prin care declara ca are in intretinere persoana coasigurata. Pot fi coasigurati numai urmatoarele categorii de persoane sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate
Buna ziua,
Da...poate deoarece prin ORDONANTA DE URGENTA nr. 194 din 12 decembrie 2002 (*republicata*) privind regimul strainilor in Romania*)publicata in MONITORUL OFICIAL I nr. 421 din 5 iunie 2008 se prevede doar obligativitatea dovezii mijloacelor de intretinere si a asigurarii sociale de sanatate.Dovada asigurarii sociale de sanatate se face prin adeverinta eliberata de CASS din raza judetului de resedinta. Cetatenii straini din afara U.E casatoriti cu un cetatean roman beneficiaza de aceleasi drepturi in ceea ce priveste asigurarile sociale de sanatate, astfel incat poate opta pentru asigurarea in regim de coasigurare dobandind calitatea de "coasigurat".
Intrebarea e: in cazul alegerii acestei variante, sa zicem ca fac rost de adeverinta de salariat a mea, dau declaratie ca sotul e co-asigurat, etc., sunt suficiente aceste acte?sau mai e necesara vreo hartie cum ca serviciul meu a platit in plus si pentru co-asigurat?