Forum Discuţii juridice Executare silită Valoarea reziduala la rezilierea contractului de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Valoarea reziduala la rezilierea contractului de leasing

In cazul rezilierii contractului de leasing (din vina utilizatorului - imposiilitatea plaţii ratelor), este legal ca firma de leasing sa solicite plata inclusiv a valorii reziduale?
In fisa de inchidere a leasingului se calculează astfel:
Val rate facturate neachitate plus dobanda + Val. rate ramase de achitat + dob calc la diferenta de capital finantat + val. reziduala + taxe asig pana la sf anului + taxe somatie + chelt cu revanzarea bunului + penalitati la facturi achitate + penalitati la facturi neachitate - Suma incasata din vanzarea bunului.
In momentul în care se scade suma incasata din vanzarea bunului nu ar trebui inteleasa ca plata a mai multor rate in avans , adica de ex 5 rate si o dobanda. (si nicidecum 5 rate si 5 dobanzi).
Depinde de clauzele contractului pe care l-ati semnat. De regula, valoarea reziduala se achita la final, pt ca utilizatorul sa devina proprietarul bunului. Parerea mea este ca nici cheltuielile de revanzare nu ar trebui impuse utilizatorului, insa, repet...depinde ce clauze ati semnat. Cititi cu atentie contractul !!!