Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Procedura suma primita ramburs de la curier
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Procedura suma primita ramburs de la curier

Buna ziua,

Cum se procedeaza in cazul in care un SRL vinde un produs unei persoane fizice, expedierea facandu-se prin curier iar plata produsului facandu-se ramburs, curierul aducand banii in plic societatii.

Se emite factura catre cumparatorul persoana fizica, banii primiti de la curier se trec in registrul de casa insa singurul document de care se dispune este AWB-ul firmei de curierat. Trebuie facuta chitanta catre curier?

Multumesc
sevenx, utilizator
Nu se face chitanta catre firma de curierat, ca ei nu datorii catre dumneavoastra. Firma de curierat este doar un intermediar. Se stinge creanta pe baza chitantei emise de firma de curierat.
Firma de curierat nu a emis catre vanzator nicio chitanta, costul transportului fiind platit de cumparator. Singurul lucru pe care il am de la firma de curierat este AWB-ul.
intocmiti factura de decontare catre firma de curierat. Ei de obicei va fac plata cu op; factura de decontare nu este obligatorie, este optionala.
ContSters307306, utilizator
Suma ramburs nu a fost cu OP. Mi-au adus banii "in plic" sigilat cu AWB. Atat. Am vorbit cu ei si au zis ca alte documente nu fac caci iau banii de la client, ii pun in plic si mi-i trimit.
Nu procedeaza nimeni asa?