Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cand este obligatoriu sa emitem bon fiscal?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cand este obligatoriu sa emitem bon fiscal?

Buna ziua,
1. detin un magazin online de vanzare produse electronice si as dori sa stiu daca legislatia ma obliga sa emit bon fiscal pentru fiecare vanzare facuta catre persoane fizice sau pot sa emit doar factura+chitanta. Precizez ca 90% dintre livrari sunt facute prin intermediul curierului, care incaseaza banii pentru firma mea si ii vireaza in contul bancar.
2. 10% dintre livrarile catre persoane fizice le facem si personal, deplasandu-ne la domiciliul clientului. Putem emite doar factura+chitanta in acest caz?
3. care este legea care reglementeaza obligatia detinerii unei case de marcat?
4. vanzarea pe care o fac prin intermediul platformei online (fara a detine un magazin fizic) se considera comert cu amanuntul sau cu ridicata?
Va multumesc anticipat.
Pentru comertul online nu va trebuie casa de marcat. Cititi mai ales ultima din cele trei legi: legea nr. 267/2015 privind aprobarea OUG nr. 91/2014 pentru modificarea şi completarea OUG nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale
Buna ziua,

Multumesc pt raspunsul dvs. Am citit OUG nr. 28/1999 actualizata pe 8 mai 2015, care spune:

Art. 1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Art. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:

h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;

Obiectul nostru de activitate este 4791 - comertul cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet.

In 90% din cazuri livrarile se fac prin comis-voiajori (curier), catre clientii din afara orasului.

Dar, in 10% din cazuri livram produsele direct, catre clientii care locuiesc in acelasi oras cu noi. Aceste 10% din cazuri intra in exceptia prevazuta la art 2 - "cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine, pe bază de comandă" => fapt ce ar rezulta ca trebuie sa emitem bon fiscal?
Buna ziua,

Multumesc pt raspunsul dvs. Am citit OUG nr. 28/1999 actualizata pe 8 mai 2015, care spune:

Art. 1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Art. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:

h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;

Obiectul nostru de activitate este 4791 - comertul cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet.

In 90% din cazuri livrarile se fac prin comis-voiajori (curier), catre clientii din afara orasului.

Dar, in 10% din cazuri livram produsele direct, catre clientii care locuiesc in acelasi oras cu noi. Aceste 10% din cazuri intra in exceptia prevazuta la art 2 - "cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine, pe bază de comandă" => fapt ce ar rezulta ca trebuie sa emitem bon fiscal?