avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cand este obligatoriu sa emitem bon fiscal?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cand este obligatoriu sa emitem bon fiscal?

Buna ziua,
1. detin un magazin online de vanzare produse electronice si as dori sa stiu daca legislatia ma obliga sa emit bon fiscal pentru fiecare vanzare facuta catre persoane fizice sau pot sa emit doar factura+chitanta. Precizez ca 90% dintre livrari sunt facute prin intermediul curierului, care incaseaza banii pentru firma mea si ii vireaza in contul bancar.
2. 10% dintre livrarile catre persoane fizice le facem si personal, deplasandu-ne la domiciliul clientului. Putem emite doar factura+chitanta in acest caz?
3. care este legea care reglementeaza obligatia detinerii unei case de marcat?
4. vanzarea pe care o fac prin intermediul platformei online (fara a detine un magazin fizic) se considera comert cu amanuntul sau cu ridicata?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: klm0909 , utilizator 14:14, 3 Ianuarie 2016
Pentru comertul online nu va trebuie casa de marcat. Cititi mai ales ultima din cele trei legi: legea nr. 267/2015 privind aprobarea OUG nr. 91/2014 pentru modificarea şi completarea OUG nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale
Buna ziua,

Multumesc pt raspunsul dvs. Am citit OUG nr. 28/1999 actualizata pe 8 mai 2015, care spune:

Art. 1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Art. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:

h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;

Obiectul nostru de activitate este 4791 - comertul cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet.

In 90% din cazuri livrarile se fac prin comis-voiajori (curier), catre clientii din afara orasului.

Dar, in 10% din cazuri livram produsele direct, catre clientii care locuiesc in acelasi oras cu noi. Aceste 10% din cazuri intra in exceptia prevazuta la art 2 - "cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine, pe bază de comandă" => fapt ce ar rezulta ca trebuie sa emitem bon fiscal?
Buna ziua,

Multumesc pt raspunsul dvs. Am citit OUG nr. 28/1999 actualizata pe 8 mai 2015, care spune:

Art. 1
(1) Operatorii economici care încasează, integral sau parţial, cu numerar contravaloarea bunurilor livrate cu amănuntul, precum şi a prestărilor de servicii efectuate direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.

Art. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:

h) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;

Obiectul nostru de activitate este 4791 - comertul cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet.

In 90% din cazuri livrarile se fac prin comis-voiajori (curier), catre clientii din afara orasului.

Dar, in 10% din cazuri livram produsele direct, catre clientii care locuiesc in acelasi oras cu noi. Aceste 10% din cazuri intra in exceptia prevazuta la art 2 - "cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine, pe bază de comandă" => fapt ce ar rezulta ca trebuie sa emitem bon fiscal?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitante emise catre persoane fizice ContSters255863 ContSters255863 Efectuez comert la distanta si am livrat cateva bunuri catre persoane fizice, cu incasare pe baza de chitanta realizata electronic. Stiu ca nu a fost bine si ... (vezi toată discuția)
Exceptie folosire casa de marcat lavinia.gavr lavinia.gavr Buna ziua! Va rog sa imi oferiti informatii in legatura cu o anumita situatie. Sunt administrator al unei firme. Am depus cerere la Registrul Comertului ... (vezi toată discuția)
Magazin online poate vinde catre persoana fizice? hillfingerr hillfingerr Buna ziua, Am un SRL si un magazin online pe care vand produse. Intrebarea mea este daca pot sa vand si catre persoane fizice daca nu am casa de marcat, ... (vezi toată discuția)