avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 119 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Casa de marcat pentru magazin online
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Casa de marcat pentru magazin online

Buna ziua,

Urmeaza sa deschid un magazin online ce comercializeaza piese auto. Este necesara casa de marcat in cazul distribuitei prin curier? Dar in cazul distrubutiei proprii? Momentan nu exista magazin de desfacere, doar sediu social cu acitvitate.

Pun aceasta intrebarea pentru ca nu am gasit un raspuns clar care sa lamureasca aceasta problema.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: adi_muresan_ro , utilizator 12:48, 3 August 2009
Ibrahim a scris:

Buna ziua,

Urmeaza sa deschid un magazin online ce comercializeaza piese auto. Este necesara casa de marcat in cazul distribuitei prin curier? Dar in cazul distrubutiei proprii? Momentan nu exista magazin de desfacere, doar sediu social cu acitvitate.

Pun aceasta intrebarea pentru ca nu am gasit un raspuns clar care sa lamureasca aceasta problema.

Multumesc



OU 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparatele de marcat electronice fiscale prevede urmatoarele:

"ART 1 (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparatele de marcat electronice fiscale.)

"ART 2 Se excepteaza de la prevederile art 1 alin(1)
K) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor la domiciliu efectuate de magazinelele si unitatile de alimentatie publica pe baza de comanda"

Deci daca daca trimiteti marfa prin curier nu emiteti bon. Daca trimiteti marfa prin transport propriu trebuie sa emiteti bon.

Multumesc mult pentru raspuns - acum sunt lamurit.

O zi buna
Dar cu pizzeriile cum e? Niciodata nu dau bon, doar nota de plata.

Dar bonul emis si vine a doua zi cu el si produsul pt returnare, ce se intampla?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzarea prin comis voiajor impune casa de marcat? ina_enache ina_enache Buna ziua Va tot stresez cu dilemele si sper sa ma puteti ajuta. Va rog sa-mi dati si legea care impune sau nu casa de marcat in aceasta situatie Mii ... (vezi toată discuția)
Cand este obligatoriu sa emitem bon fiscal? klm0909 klm0909 Buna ziua, 1. detin un magazin online de vanzare produse electronice si as dori sa stiu daca legislatia ma obliga sa emit bon fiscal pentru fiecare vanzare ... (vezi toată discuția)
Obligativitate bon fiscal g_adry g_adry Este obligatoriu ca o firma ce comercializeaza si instaleaza sisteme de energie regenerabila (sisteme solare apa calda si electricitate) este obligata sa ofere ... (vezi toată discuția)