Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Casa de marcat pentru magazin online
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Casa de marcat pentru magazin online

Buna ziua,

Urmeaza sa deschid un magazin online ce comercializeaza piese auto. Este necesara casa de marcat in cazul distribuitei prin curier? Dar in cazul distrubutiei proprii? Momentan nu exista magazin de desfacere, doar sediu social cu acitvitate.

Pun aceasta intrebarea pentru ca nu am gasit un raspuns clar care sa lamureasca aceasta problema.

Multumesc
Ibrahim a scris:

Buna ziua,

Urmeaza sa deschid un magazin online ce comercializeaza piese auto. Este necesara casa de marcat in cazul distribuitei prin curier? Dar in cazul distrubutiei proprii? Momentan nu exista magazin de desfacere, doar sediu social cu acitvitate.

Pun aceasta intrebarea pentru ca nu am gasit un raspuns clar care sa lamureasca aceasta problema.

Multumesc

OU 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparatele de marcat electronice fiscale prevede urmatoarele:

"ART 1 (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparatele de marcat electronice fiscale.)

"ART 2 Se excepteaza de la prevederile art 1 alin(1)
K) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor la domiciliu efectuate de magazinelele si unitatile de alimentatie publica pe baza de comanda"

Deci daca daca trimiteti marfa prin curier nu emiteti bon. Daca trimiteti marfa prin transport propriu trebuie sa emiteti bon.

Multumesc mult pentru raspuns - acum sunt lamurit.

O zi buna
Dar cu pizzeriile cum e? Niciodata nu dau bon, doar nota de plata.

Dar bonul emis si vine a doua zi cu el si produsul pt returnare, ce se intampla?