Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzarea prin comis voiajor impune casa de marcat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzarea prin comis voiajor impune casa de marcat?

Buna ziua

Va tot stresez cu dilemele si sper sa ma puteti ajuta.
Va rog sa-mi dati si legea care impune sau nu casa de marcat in aceasta situatie

Mii de multumiri

Ordonanţă de urgenţă nr. 28/1999
privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale

Art. 1. - (1) Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
k) comerţul cu amănuntul prin comis-voiajori, precum şi prin corespondenţă, cu excepţia livrărilor de bunuri la domiciliu efectuate de magazine şi unităţile de alimentaţie publică, pe bază de comandă;

Explicatie:
Regula generala: toate firmele care efectueaza comert cu amanuntul sunt obligate sa utilizeze casa de marcat.
Exceptie: firmele care efectueaza comert prin comis-voiajori sunt scutite de obligatia utilizarii casei de marcat.
Exceptie la exceptie :) : magazinele si unitatile de alimentatie publica care vand la domiciliu pe baza de comanda (cum ar fi de exemplu pizzeriile), sunt obligate sa utilizeze casa de marcat.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Mii de multumiri pt amabilitate