avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor pentru sotul supravietuitor - legea 578/2004, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor pentru sotul supravietuitor - legea 578/2004, mdf.cu legea 255/2007

-In art.1 din HG 69/2008-norme metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr.578/2004, se spune:
-Beneficiaza de ajutor lunar sotul supravietuitor al unei persoane care,la data decesului:
a)-avea calitatea de pensionar al sistemului public de pensii prin decizie emisa de casa teritoriala de pensii;
Intrebare:-la cine se refera ,,calitatea de pensionar",la sotul supravietuitor sau la persoana decedata?
-Daca sotul supravietuitor opteaza direct pentru pensie de urmas si aceasta este in cuantum sub 364 lei,poate solicita acordarea ajutorului prevazut in lege(113 lei)?Multumesc pentru raspuns!

Alte discuții în legătură

Ajutorul lunar pentru soþul supravieþuitor simpatyk simpatyk Buna ziua Am o matuse care are pensie de urmas dupa sotul ei si vrea sa stie daca poate lua si Ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor Legea nr. 578/2004 ... (vezi toată discuția)
Pensie de vaduv bennyv bennyv Am si eu o intrebare la care sunt nedumerit. Bunica mea in varsta de 69 de ani beneficiaza de pensie de urmas in valoare de 364 lei, dar nu poate beneficia ... (vezi toată discuția)
Ajutor de deces MGabriel MGabriel Mama a decedat,tatal este inca in viata,ambii sunt (sau au fost) pensionari de varsta. Are dreptul tata sa primeasca lunar un procent din pensia ... (vezi toată discuția)