Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie Handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie Handicap

Buna!!! Mama mea este pensionata pe caz de boala... si are pensie de handicapat mai exact pt epilepsie. Ea detine deja in proprietate o masina. intrebarea e: daca as vrea sa ii vand masina mea care are un motor mic (1200) acest bun in plus, ii poate afecta pensia de handicap?? Nu cred ca au nimic de-a face bunurile din proprietatea ei, cu faptul ca ia aceasta pensie, nu?
pensia se acorda/i-a fost acordată pt. caz de boală cu grad de dizabilitate și nicidecum pentru vreo anume avere.Doar ajutoarele pt. încălzire etc etc alimente din fondul comunitar al U.E, precum și-n alte cazuri se pune problema averii.
1. Nu se numeste pensie de handicap ci pensie de invaliditate (cititi pe decizia de pensionare).

2. Daca este incadrata si intr-un grad de handicap poate beneficia si de indemnizatie de handicap, care se poate cumula cu pensia de invaliditate.