Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pasaport minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pasaport minor

am AP comuna pt minorul de 7 ani,are deja pasaport care expira anul viitor,pot sa-i fac alt pasaport cand acela expira fara acordul tatalui?
Nu, va e necesar acordul tatalui sau imputernicire de la acesta.
si dc am o hotarare jud. prin care se suplineste consimtamantul tatalui la trecerea frontierei?
sau trebuie sa introduc o ordonanta presidentiala?
cand ati cerut suplinirea acordului pt iesirea din tara trebuia sa fi cerut si pt pasaport. Da, aveti nevoie de o alta hotarare daca in hotararea ce o aveti nu scrie nimic de pasaport.
deci in cazul asta trebuie sa introduc o ordonanata presidentiala pt suplinire acord in vederea eliberarii pasaportului,aceasta hotarare,in cat timp devine definitiva?
de exemplu,dc in aprilie ii expira pasaportul,cand ar trebui sa ma adresez instantei ?
Probabil ca va dura cat a durat si la ailalta ( putin pt a hotari si mult pt redactare si comunicare). Puteti depune cererea oricand, nu conteaza cand ii expira celalalt, nu va legati cererea de vechiul pasaport , ci de suplinirea acordului in vederea obtinerii pasaportului.
L-ati putea soma si pe tata sa va dea acordul pt ca aveti deja castigat dreptul sa iesiti cu copilul, ori el opunandus-e sa ii innoiti pasaportul, e ca si cum se opune executarii acestei hotarari, nu e chiar asa, dar poate va da acordul..
gi-jane2, moderator