Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PFA radiat factura neachitata la chirie....
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PFA radiat factura neachitata la chirie....

Buna ziua!
Pfa-ul despre care este vb a fost suspendat in 2011 si radiat in 2013. Au ramas restante 2-3 facturi de chirie la spatiul unde si-a desfasurat activitatea. Firma care administreaza spatiul a decis, la data respectiva, sa ia marfa existenta din magazin drept gaj pentru plata chiriei. Mentionez ca valoarea marfii fara adaos comercial depasea valoarea chiriei datorate. In luna decembrie ac acestia au notificat PFA ptr plata chiriei. Mai mentionez ca exista un pv prin care acestia au ridicat marfa respectiva.
Care ar fi rezolvarea acestei probleme.
Dupa radiere, bunurile la valoarea lor de inventar dar si datoriile pfa-ului au trecut la persoana fizica care eventual poate fi fortata sa plateasca acele datorii.
Am inteles ca deja au oprit ei drept gaj o parte din marfa. Discutati cu ei si vedeti daca e de ajuns pentru acoperirea respectivei datorii.