avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma noua sau una cumparata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma noua sau una cumparata

In acest moment lucrez (de unu singur,fac transport de marfuri) pe o firma a unui prieten. In urmatoarea perioada vreau sa lucrez pe firma proprie. Intrebarea mea este daca ma poate informa cineva, cum este mai avantajos din punct de vedere financiar, sa deschid o firma noua sau sa cumpar firma de la prieten care este dispus sa mi-o vanda?
Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Duminică, 15 Decembrie 2013
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: BEJENARU PETRU , Expert judiciar 11:40, 15 Decembrie 2013
Cel mai indicat este sa va faceti o intreprindere individuala.
Va recomand sa studiati bine O.G.44/2008 actualizata.
Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării întreprinzătorilor persoane fizice titulari ai întreprinderilor individuale:
1. Cererea de înregistrare
2. Dovada verificării disponibilităţii şi rezervării firmei (original);
3. Carte de identitate sau paşaport titulari întreprindere individuală (fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul);
4. Documente care atestă drepturile de folosinţă asupra sediului profesional/punctelor de lucru (copie legalizată);
5. Dacă este cazul, avizul privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă, prevăzut de Legea nr. 230/2007 (completat pe formular-tip, original);
6. Specimenul de semnătură al întreprinzătorului persoană fizică titulară a întreprinderii individuale (original);
7. Declaraţia-tip pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii (model 1 sau model 2, după caz).
8. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale: taxele de registru.
Dacă este cazul:
- precizare din care să rezulte că titularul dreptului de proprietate înţelege să afecteze folosinţa spaţiului în vederea stabilirii sediului profesional al întreprinderii individuale (declaraţie, etc.);
- documentele doveditoare pentru patrimoniul de afectaţiune (declaraţie pe proprie răspundere);
- documentele care atestă pregătirea profesională (fotocopii certificate olograf);
- documentele care atestă experienţa profesională (fotocopii certificate olograf);

Detalii gasiti aici:

[ link extern ] ...
Ultima modificare: Duminică, 15 Decembrie 2013
BEJENARU PETRU, Expert judiciar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare intreprindere individuala 2013 mamica2013 mamica2013 buna ziua, unde m-as putea documenta in privinta infiintarii unei intreprinderi individuale in 2013, deoarece am cautat pe site-ul de la ONRC si nu am gasit ... (vezi toată discuția)
Infintare de i.i. sama sama buna doresc sa devin \"intreprinzator individual\" , ce acte sunt necesare? multumesc (vezi toată discuția)
Acte necesare deschidere intreprindere individuala miha_yt miha_yt ce acte sunt necesare si unde trebuie sa ma adresez pentru a mi deschide o intreprindere individuala florarie? (vezi toată discuția)