Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Premii lunare de 2%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Premii lunare de 2%

Spuneti-mi, o trezorerie, personalul de acolo, are dreptul sa nu aprobe premiile lunare de 2% , din art.24 Legea 284/2010, catre o institutie publica, chiar daca aceasta are sume si are si deschidere de credite??
Nu este o depasire de atributii? Intreb doar, poate gresesc si nu stiu eu atributiile acestei institutii a statului.

Multumesc.
Este, intr-adevar , o depasire de atributiuni.
Este o depasire de atributii, bine, dar este legal acest premiu lunar de 2%??? adica se poate lua. Poate sunt acte care spun ca nu mai este in vigoare.
Intr-adevar, in anul 2013, autoritatile si institutiile publice, indiferent de modul de finantare, nu vor acorda premii si prime de vacanta.

OUG nr.84/2012
Art. 2. - Prevederile art. 7 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 19/2012, aprobata cu modificari prin Legea nr. 182/2012, si ale art. 1 alin. (4) si (5), art. 2, 3, art. 4 alin. (1) si (2), art. 6, 7, 9, 11, art. 12 alin. (2) si art. 13 ale art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, se aplica in mod corespunzator si in anul 2013.