avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Premii lunare de 2%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Premii lunare de 2%

Spuneti-mi, o trezorerie, personalul de acolo, are dreptul sa nu aprobe premiile lunare de 2% , din art.24 Legea 284/2010, catre o institutie publica, chiar daca aceasta are sume si are si deschidere de credite??
Nu este o depasire de atributii? Intreb doar, poate gresesc si nu stiu eu atributiile acestei institutii a statului.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:03, 19 Decembrie 2013
Este, intr-adevar , o depasire de atributiuni.
Este o depasire de atributii, bine, dar este legal acest premiu lunar de 2%??? adica se poate lua. Poate sunt acte care spun ca nu mai este in vigoare.
Intr-adevar, in anul 2013, autoritatile si institutiile publice, indiferent de modul de finantare, nu vor acorda premii si prime de vacanta.

OUG nr.84/2012
Art. 2. - Prevederile art. 7 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 19/2012, aprobata cu modificari prin Legea nr. 182/2012, si ale art. 1 alin. (4) si (5), art. 2, 3, art. 4 alin. (1) si (2), art. 6, 7, 9, 11, art. 12 alin. (2) si art. 13 ale art. II din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, se aplica in mod corespunzator si in anul 2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grila salarizare bugetari mancipri mancipri Va rog, daca se poate, sa imi precizati care este grila de salarizare valabila in 2013 pentru salariatii din \\" Servicii de adminisrratie publica generala \\" (vezi toată discuția)
Informare salarii compensatorii la iesirea la pensie hanganumihai hanganumihai cine ma ajuta . in 2013 se mai dau 2 salarii compensatorii la iesirea la pensie. multumesc:( (vezi toată discuția)