Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare

Daca pachetul salarial negociat contine si tichete de masa,(lucru prevazut in CIM),angajatorul poate renunta la acordarea acestora fara a informa salariatul?Multumesc.
daca sunt specificate pur si simplu bonuri de masa fara o conditie ( de ex. daca starea financiara a societatii permite), inseamna ca angajatorul si-a asumat o obligatie pur si simpla.
Nu se poate asimila termenul "pachet salarial" cu termenul "salariu" asa cum este acesta prevazut in Codul muncii.
Astfel, potrivit Codului muncii:
Art. 155.
Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.
Prin "alte adaosuri" nu se intelege "tichete de masa"

In acelasi sens,Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 prevede:
Art. 38. - (1) Pentru munca prestată în condiţiile prevăzute în contractul individual de muncă, fiecare salariat are dreptul la un salariu în bani convenit la încheierea contractului de muncă.
Art. 42. - (1) Adaosurile la salariul de bază sunt:
a) adaosul de acord;
b) premiile acordate din fondul de premiere, calculate într-o proporţie de minimum 1,5% din fondul de
salarii realizat lunar şi cumulat;
c) alte adaosuri convenite la nivelul unităţilor şi instituţiilor.
(2) Alte venituri sunt:
a) cota-parte din profit ce se repartizează salariaţilor, care este de până la 10% în cazul societăţilor
comerciale şi de până la 5% în cazul regiilor autonome;
b) tichetele de masă, tichetele cadou, tichetele de creşă şi alte instrumente similare acordate conform
prevederilor legale şi înţelegerii părţilor.

In cazul dvs. aplicati prevederile urmatoare:
Art. 40.
(2) Angajatorului în revin, în principal, următoarele obligaţii:
c) să acorde salariaţilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din contractele individuale de muncă;