Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare in contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare in contabilitate

a cumparat dl administrator pentru a pune in sala de protocol obiecte de artizanat . nu stiu pe ce cont sa le inregistrez
va rog sa ma ajutati.multumesc
si pe contul 201 am inregistrat cheltuieli de constituire? cu ce cont fac corelatie sa il inchid pe 201?
george-neagu, moderator
Inregistrati cheltuielile prin 201=5311 sau 201=401 si 401=5311 daca aveti facturi de la inregistrare
Inregistrarea lunara a amortizarii conform planului de amortizare 6811=2801
Dupa ce se termina perioada de amortizare 2801=201
Obiectele de artizanat pot fi obiecte de inventar.
Buna seara,

Intr-adevar cand se termina de amortizat suma din 201 intocmiti nota contabila:

2801 = 201 cu suma totala.

Cheltuieli cu obietele de artizanat le putem inregistra pe urmatoarele conturi in functie de utilizare:
- daca se vor mai utiliza si la alte activitati de protocol sau alte activitati le puteti pune pe 303 obiecte de inventar si le dati in consum 603 = 303.
- daca nu le utilizati decat o singura data atunci ar merge 6028 sau 604.
- daca le utilizati doar pentru aceea activitate de protocol descrisa puteti folosi 623.

Eu as merge pe 604, dar acum fiecare poate avea si alte pareri.

O seara buna.