Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit vandut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit vandut

Buna seara,
Am un credit de 25500 facut la bcr la care ramasesem restanta. Astazi am fost sa platesc si am aflat ca mi s-a vandut la o firma de recuperari.Aveau dreptul sa-l vanda fara sa mi se trimita o notificare? Ce se va intampla acum? Ma obliga sa achit toata valoarea?
Va multumesc !
Daca am trecut apartamentul bunicilor pe numele meu astia fiind in viata si contractul este facut cu drept de intretinere poate firma de recuperari sa mi-l ia?
Din pacate, da, vi se poate executa apartamentul sau orice alte bunuri din proprietatea dvs.
Da, aveau dreptul sa cesioneze creanta, este vina dvs ca nu v-ati respectat obligatiile de plata.
denisatoma a scris:

Buna seara,
Am un credit de 25500 facut la bcr la care ramasesem restanta. Astazi am fost sa platesc si am aflat ca mi s-a vandut la o firma de recuperari.Aveau dreptul sa-l vanda fara sa mi se trimita o notificare? Ce se va intampla acum? Ma obliga sa achit toata valoarea?
Va multumesc !

aveau dreptul sa-l vanda, dar pana la dovada notificarii scrise puteti suspenda orice plata

Codul civil
Art. 1.78. Comunicarea şi acceptarea cesiunii
(1) Debitorul este ţinut să plătească cesionarului din momentul în care:
a) acceptă cesiunea printr-un înscris cu dată certă;
b) primeşte o comunicare scrisă a cesiunii, pe suport hârtie sau în format electronic, în care se arată identitatea cesionarului, se identifică în mod rezonabil creanţa cedată şi se solicită debitorului să plătească cesionarului. În cazul unei cesiuni parţiale, trebuie indicată şi întinderea cesiunii.
(2) Înainte de acceptare sau de primirea comunicării, debitorul nu se poate libera decât plătind cedentului.
(3) Atunci când comunicarea cesiunii este făcută de cesionar, debitorul îi poate cere acestuia să îi prezinte dovada scrisă a cesiunii.
(4) Până la primirea unei asemenea dovezi, debitorul poate să suspende plata.
(5) Comunicarea cesiunii nu produce efecte dacă dovada scrisă a cesiunii nu este comunicată debitorului.

dupa ce o sa primiti comunicarea scrisa, verificati cesionarul, iar daca cesionarul este un SRL:

[EDITAT continut off topic, executorii bancari nu mai exista din 2011 ]

ContSters214341, utilizator
INTERVENTIE MODERATOR :
Domnule Lee_vu, cereti opinia unui specialist in legatura cu pararile expuse de anumiti avocati pe diverse site-uri. Nu le mai expuneti ca si cum ar fi opinii juridice.

Ceea ce ati copiat aici este doar o parere gresita a unui avocat care incerca sa isi faca reclama pe spatele bancilor.

teoria lui este gresita si porneste de la o premisa falsa.

Bancile cesioneaza creante, nu cesioneaza credite. SRL-ul nu devine parte in contractul de credit, ptr ca acesta este incetat la data cesiunii. Firma de recuperare devine creditor, pentru creanta rezutata din contractul de credit, si pentru ca se subroga in drepturile bancii.

Va rog sa va limitati la a expune idei pe care le puteti verifica. Altfel, limitati-va la a recomanda un link, nu mai copiati in acest forum idei expuse de altii!
ContSters214341, utilizator