avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 941 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedare terenuri intravilane
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedare terenuri intravilane

Buna seara,
Am depus in 2002-2003 doua cereri pentru retrocedare a 2 terenuri intravilane, pe care au fost construite blocuri.
Am primit urmatorul raspuns :
respinge cererile ......pe motiv ca terenurile pe revendicate s-a realizat utilitatea publica;
--propune acordarea masurilor reparatorii prin echivalent constand in despagubiri prevazute de Legea nr.10/2001, pentru terenuri in suprafata de...., imposibil de restituit in natura.

Avem vreo sansa sa obtinem alt teren?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: danypop69 , utilizator 19:13, 20 Decembrie 2013
Buna seara,

Nu puteti sa obtineti alt teren ci doar despagubiri.

Cu stima,
Cristian Darie
Ultima modificare: Vineri, 20 Decembrie 2013
Admin, administrator
Multumesc. Dar ce despagubiri?
Aveam 2 terenuri luate pe aceeasi strada si pe amandoua sunt construite blocuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retrocedare calinflorian calinflorian Buna ziua, Ma numesc Calin Florian, vin cu o intrebare la dumneavoastra. In urma demolarii din 1979, primaria sectorului 5, are sa-mi retrocedeze o ... (vezi toată discuția)
Retrocedare teren pe care s-au construit blocuri nekrous nekrous Ca personana fizica, am facut o cerere de retrocedare pentru un teren de 5ha, preluat abuziv de stat, pe care acum sunt construite blocuri. Dosarul a fost ... (vezi toată discuția)
Titlu proprietate-obtinere ion29m ion29m Buna ziua,doresc sa aflu daca exista vreo firma care se ocupa cu retrocedarea de terenuri intravilane in Bucuresti.Parintii au detinut in sectorul 6 un teren ... (vezi toată discuția)