Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedare terenuri intravilane
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedare terenuri intravilane

Buna seara,
Am depus in 2002-2003 doua cereri pentru retrocedare a 2 terenuri intravilane, pe care au fost construite blocuri.
Am primit urmatorul raspuns :
respinge cererile ......pe motiv ca terenurile pe revendicate s-a realizat utilitatea publica;
--propune acordarea masurilor reparatorii prin echivalent constand in despagubiri prevazute de Legea nr.10/2001, pentru terenuri in suprafata de...., imposibil de restituit in natura.

Avem vreo sansa sa obtinem alt teren?
Multumesc.
Buna seara,

Nu puteti sa obtineti alt teren ci doar despagubiri.

Cu stima,
Cristian Darie
Admin, administrator
Multumesc. Dar ce despagubiri?
Aveam 2 terenuri luate pe aceeasi strada si pe amandoua sunt construite blocuri.