Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare suspendare in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare suspendare in Revisal

Daca suspendarea inceteaza in 01 ianuarie 2014 cand trebuie inregistrata in Revisal, avand in vedere ca 01 si 02 sunt zile libere oricum, iar 03 ianuarie este liber anul acesta, asa ca prima zi lucratoare este in data de 06 ianuarie, la bugetari ?
HG 500/2011, art 4 litera c)

elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. h) (perioada si cauzele de suspendare) se inregistreaza in registru in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii
Eu ma refeream la incetarea suspendarii, cand poate fi inregistrata in Revisal, in conditiile in care 1,2 si 3 ian sunt zile libere, apoi 4 si 5 sunt sambata si duminica, daca suspendarea inceteaza la 1 ianuarie?
Incetarea suspendarii c.i.m. nu are un termen expres precizat in HG nr.500/2011. In tacerea legii, devin aplicabile prevederile art.4 din Hg nr.500/2011.

Daca data incetarii suspendarii pica intr-o zi nelucratoare, atunci termen se proroga pana la prima zi lucratoare acestei zile.