Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lnfo - ma ajuta legea amnistiei?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lnfo - ma ajuta legea amnistiei?

daca am o pedeapsa pt ucidere din culpa si am 4 ani cu suspendare sub supraveghere iar in 2019 imi expira supravegherea ma ajuta cu ceva legea amnistiei? va multumesc si astept un raspuns
Daca va trece gratierea ,va ajuta.
Termenul de incercare va fi redus cu durata pedepsei.
in mare asta este sentinta mea citata Solutia pe scurt: În baza art. 178 al. 2 şi 5 C. Penal condamnă inculpatul Zaharia Dan Ion la o pedeapsă de 4 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă. În baza art. în baza art. 71 C. Penal interzice inculpatului drepturile prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a şi b C. Penal. În baza art. 861 C. penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei sub supraveghere şi în baza art. 862 C. Penal stabileşte un termen de încercare de 8 ani. În baza art. 71 al. 5 C. Penal dispune suspendarea pedepselor accesorii. Dispune ca inculpatul pe durata termenului de încercare să se supună măsurilor de supraveghere prevăzute de art. 863 lit. a,b,c,d Cod Penal şi stabileşte ca supravegherea executării acestor măsuri să fie efectuată de către Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Arad În baza art. 863 al. 3 lit. e interzice inculpatului să mai conducă vehicule pe perioada termenului de încercare. În baza art. 359 C. Proc. Pen. atrage atenţia inculpatului asupra prevederilor art. 864, 83 şi 84 C. Penal a căror nerespectare atrage revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei. În baza art. 14, 346 C. Proc. Pen. admite în parte acţiunile civile formulate în cauză. Obligă inculpatul în solidar cu partea responsabilă civilmente SC Bodi Trans SRL cu sediul în Chişineu Criş str. Stejarului nr. 10 jud. Arad şi alături de asigurătorul de răspundere civilă SC Euroins România Asigurare Reasigurare SA cu sediul în Bucureşti b-dul Dimitrie Pompei nr. 10 A et. 2 sector 2 Bucureşti în limita plafonului stabilit de lege aferent anului 2008 la plata următoarelor sume de bani: 6850 lei daune materiale către partea civilă Sirca Craciun cu domiciliul procesual ales în Arad str. ªtefan Augustin Doinaş nr. 42 ap. 17 jud. Arad 80.000 lei daune morale pentru partea civilă Gheorghiţă Ana cu domiciliul procesual ales în Arad str. ªtefan Augustin Doinaş nr. 42 ap. 17 jud. Arad 20.000 lei daune morale şi 717 lei daune materiale pentru partea civilă Gheorghiţă Marian cu domiciliul procesual ales în Arad str. ªtefan Augustin Doinaş nr. 42 ap. 17 jud. Arad. 80.000 lei daune morale şi 330 lei daune materiale pentru partea civilă Dan Pavel cu domiciliul procesual ales în Arad str. Tudor Vladimirescu nr. 23 ap. 1 jud. Arad. 20.000 lei daune morale pentru partea civilă Dan Paul cu domiciliul procesual ales în Arad str. Tudor Vladimirescu nr. 23 ap. 1 jud. Arad. 4397 lei daune materiale şi câte 100.000 lei daune morale către părţile civile Chira Mihai şi Chira Luana cu domiciliul procesual ales în Arad b-dul V. Milea nr. 5-7 sc. A ap. 10 jud. Arad şi la plata către acestea a sumei de 1/3 din venitul minim pe economie cu titlu de pensie de întreţinere până la împlinirea vârstei de 18 ani de către părţile civile. În baza art. 191al. 1 şi 3 C. Proc. Pen. obligă inculpatul în solidar cu partea responsabilă civilmente la plata sumei de 2.000 lei cheltuieli judiciare către stat. În baza art. 193 al. 6 Cod Procedură Penală obligă inculpatul la plata sumei de 1666 lei cheltuieli judiciare către partea civilă Dan Pavel şi 1400 lei către partea civilă Chira Alexandru. Cu apel în 10 zile de la pronunţare şi comunicare.
In cazul dvs. , termenul de incercare de 8 ani va fi redus cu 4 ani.
ok multumesc frumos