Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire concediu crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire concediu crestere a copilului

Buna seara si Craciun Fericit!

Cel tarziu in data de 13.01.2014 trebuie sa revin la serviciu din concediul de crestere a copilului (la care am optat pt 1 an, aceasta fiind ziua in care copilul meu implineste varsta de un an. Am fost sa discut cu angajatorul meu, in ideea de a incepe pe data de 06.01.2014, dar acesta m-a rugat sa ma interesez cum pot prelungi concediul pana in luna Mai datorita unor probleme financiare care il pun in impas pana la iesirra din iarna!
Intrebarea mea este: exista posibilitatea prelungirii concediului de crestere a copilului, in care sa fiu platita (exceptand varianta cererii, de catre mine, a intrarii in concediu fara plata, deoarece sunt parinte unic si lipsa oricarui venit ne-ar pune si pe mine si pe copil in imposibilitatea intretinerii).
De asemeni, in momentul reintoarcerii in activitate, eu ca angajat, ar trebui sa depun o cerere scrisa catre angajator?

Va multumesc,
1. Potrivit OUG nr.111/2010, art.2 alin.7, opţiunea beneficiarului prevăzută la alin. (1) se exprimă în scris, pe bază de cerere, şi nu poate fi schimbată pe parcursul acordării drepturilor.

2. In acest caz, nu aveti cum sa prelungiti durata CCC dupa data de 13.01.2014 ,daca ati optat pentru un CCC cu o durata de 1 an.

3. Desi legea nu prevede, in practica uzitata, inainte de a reveni din CCC salariatul/a face o cerere de reluare a activitatii pe care o depune la angajatorul sau.
1. Daca ati optat pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an si reluati activitatea inainte dea implini copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.

2. "Pana la varsta de 1 an" inseamna chiar si cu o zi inainte de a implini 1 an.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane