avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire concediu crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire concediu crestere a copilului

Buna seara si Craciun Fericit!

Cel tarziu in data de 13.01.2014 trebuie sa revin la serviciu din concediul de crestere a copilului (la care am optat pt 1 an, aceasta fiind ziua in care copilul meu implineste varsta de un an. Am fost sa discut cu angajatorul meu, in ideea de a incepe pe data de 06.01.2014, dar acesta m-a rugat sa ma interesez cum pot prelungi concediul pana in luna Mai datorita unor probleme financiare care il pun in impas pana la iesirra din iarna!
Intrebarea mea este: exista posibilitatea prelungirii concediului de crestere a copilului, in care sa fiu platita (exceptand varianta cererii, de catre mine, a intrarii in concediu fara plata, deoarece sunt parinte unic si lipsa oricarui venit ne-ar pune si pe mine si pe copil in imposibilitatea intretinerii).
De asemeni, in momentul reintoarcerii in activitate, eu ca angajat, ar trebui sa depun o cerere scrisa catre angajator?

Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:20, 25 Decembrie 2013
1. Potrivit OUG nr.111/2010, art.2 alin.7, opţiunea beneficiarului prevăzută la alin. (1) se exprimă în scris, pe bază de cerere, şi nu poate fi schimbată pe parcursul acordării drepturilor.

2. In acest caz, nu aveti cum sa prelungiti durata CCC dupa data de 13.01.2014 ,daca ati optat pentru un CCC cu o durata de 1 an.

3. Desi legea nu prevede, in practica uzitata, inainte de a reveni din CCC salariatul/a face o cerere de reluare a activitatii pe care o depune la angajatorul sau.
1. Daca ati optat pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 1 an si reluati activitatea inainte dea implini copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.

2. "Pana la varsta de 1 an" inseamna chiar si cu o zi inainte de a implini 1 an.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Decembrie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire concediu de ingrijire copil ContSters229751 ContSters229751 O salariata a facut cerere de intrare in concediu de ingrijire copil pentru un an in perioada 04.01.2011-04.01.2012. Acum vine cu o alta cerere de prelungire a ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere a copilului biancaco biancaco Buna ziua! Eu am nascut pe 8 martie 2013 si am intrat in concediu maternal pe 20 mai 2013. Cand ar trebui sa ma intorc la munca pentru a beneficia de ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil mami_2012 mami_2012 Buna ziua! 1. Sunt in concediu pentru cresterea copilului si am optat pentru 1 an de concediu. Pentru a beneficia de stimulentul de 500 de lei ar trebui sa ma ... (vezi toată discuția)