Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Nerespectare hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Nerespectare hotarare judecatoreasca

mi sa desfiintat postul de referent cultural din 2010 iar in 2013 sept am castigat procesul cu primaria nici pina in prezent nu am fost chemata la servici sub pretextul ca fiind functionar public nu mai am dreptul sa imi exercit functia ca am o condamnare de 1 an cu inchisoare cu suspendare . intrebarea mea este ;beneficiez de noul cod penal din feb 2014 si ce trebuie sa fac ca nu au pus hotarare judecatoreasca in aplicare.
enceaioana a scris:

ce trebuie sa fac ca nu au pus hotarare judecatoreasca in aplicare.

Apelati la executor judecatoresc in vederea executarii hotarari instantei de judecata

Pentru ce ati fost condamnata?
marturie mincinoasa

am fost martor intr-nu dosar cu bataie care a avut loc in ograda mea,care nu are legatura cu serviciul
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu mai puteți ocupa o funcție publică până nu intervine reabilitarea întrucât ați fost condamnată definitiv pentru săvârșirea unei infracțiuni care împiedică înfăptuirea justiției. Nu are nicio relevanță, din perspectiva prevederilor art. 54, lit. h) din Legea nr. 188/1999, faptul că dosarul în care ați fost condamnată nu are legătură cu activitatea desfășurată ca funcționar public. Dacă ați mai fi fost funcționar public la momentul condamnării definitive, raportul de serviciu ar fi încetat de drept.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Din cate cunosc postul de referent cultural nu este post de functionar public , ci de personal contractual.

Dvs ati semnat c.i.m. sau ati primit un act de numire in functie?