Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate sã treacã mama de la pensie de invaliditate la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate sã treacã mama de la pensie de invaliditate la pensie pentru limitã de vârstã?

Buna seara! Mama mea s-a pensionat in anul 2002, avand pensie de invaliditate grad 2. In prezent mama mea are varsta de 54 ani si ar vrea sa stie daca poate iesi la pensie definitiva. Are un stagiu complet de cotizare conform deciziei de 30 ani si 0 luni si stagiu total de cotizare realizat de 31 ani 1 luni 27 zile din care sector de stat din care in grupa I (Lg. 3/1977) de 15 ani 4 luni 5 zile; in grupa II (Lg. 3/1977) de 1 ani 3 luni 6 zile, conditii normale 6 ani 3 luni 21 zile; stag. asimilat (alte drepturi asig. soc.) 0 ani 5 luni 25 zile; stagiu aferent gr. I si II 7 ani 9 luni. mai are stagiul de cotizare necesar 18 ani si puncte realizate 24.61700, punctajul mediu 0.82057, iar valoarea punctului mediu de pensie 718.40. As dori sa stiu daca poate iesi la aceasta varsta la pensie definitiva? Dupa cat timp poate primi pensia de la depunerea actelor? Multumesc frumos.
Precizati,luna si anul nasterii.
Dupa intrarea in vigoare a modificarilor referitoare la grupa I-a de munca,va trece la limita de varsta.