avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate sã treacã mama de la pensie de invaliditate la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate sã treacã mama de la pensie de invaliditate la pensie pentru limitã de vârstã?

Buna seara! Mama mea s-a pensionat in anul 2002, avand pensie de invaliditate grad 2. In prezent mama mea are varsta de 54 ani si ar vrea sa stie daca poate iesi la pensie definitiva. Are un stagiu complet de cotizare conform deciziei de 30 ani si 0 luni si stagiu total de cotizare realizat de 31 ani 1 luni 27 zile din care sector de stat din care in grupa I (Lg. 3/1977) de 15 ani 4 luni 5 zile; in grupa II (Lg. 3/1977) de 1 ani 3 luni 6 zile, conditii normale 6 ani 3 luni 21 zile; stag. asimilat (alte drepturi asig. soc.) 0 ani 5 luni 25 zile; stagiu aferent gr. I si II 7 ani 9 luni. mai are stagiul de cotizare necesar 18 ani si puncte realizate 24.61700, punctajul mediu 0.82057, iar valoarea punctului mediu de pensie 718.40. As dori sa stiu daca poate iesi la aceasta varsta la pensie definitiva? Dupa cat timp poate primi pensia de la depunerea actelor? Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:12, 28 Decembrie 2013
Precizati,luna si anul nasterii.
29.06.1959
Dupa intrarea in vigoare a modificarilor referitoare la grupa I-a de munca,va trece la limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Relatii calcul pensie tedy tedy cu respect, pe data de 01-02-2008 am fost pensionat pe caz de boala profesionala.varsta la care s-a ivit invaliditatea a fost de 50 ani 1 luna 18 zile.Stagiul ... (vezi toată discuția)
Decizie limita de varsta ionutalex86 ionutalex86 Buna ziua . Numele meu este Lamasanu Ionut si vin cu o nelamurire din partea tatalui meu. Nu stie sigur daca i-a calculat corect aceasta decizie cu grupele de ... (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare anamaya anamaya buna ziua. Mama mea este nascuta in aprile anul 1958...din anul 2009 este la pensie de invaliditate gradul .Mentionez ca pe decizie are total stagiu de ... (vezi toată discuția)