Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Termen de plata tva
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Termen de plata tva

Pe 20 decembrie 2013 am platit 6000 lei tva. Mai am de plata 2000. Pana cand pot intarzia cu plata ? Ce mi se poate intampla.Care este termenull limita?
Buna ziua,
Se calculeaza dobanzi si penalitati de intarziere . Potrivit Codului de procedura fiscala nivelul acestora este urmatorul:
art.120 alin (7)- " Nivelul dobânzii este de 0,04% pentru fiecare zi de întârziere şi poate fi modificat prin legile bugetare anuale."

"Art. 120^1 Penalităţi de întârziere

(1) Penalităţile de întârziere reprezintă sancţiunea pentru neîndeplinirea obligaţiilor de plată la scadenţă şi se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate inclusiv. Dispoziţiile art. 120 alin. (2)-(6) sunt aplicabile în mod corespunzător.

(2) Nivelul penalităţii de întârziere este de 0,02% pentru fiecare zi de întârziere.

(3) Penalitatea de întârziere nu înlătură obligaţia de plată a dobânzilor. "

Si mai depinde cat este de veche datoria.
Posibil sa va blocheze ANAF contul bancar
am platit pe 20 decembrie , deci pana cand pot plati fara blocare cont?
Nu va poate raspunde nimeni cu exactitate.

Nu se va bloca decat suma datorata, 2000 lei, dar trebuie sa aveti in vedere si comisioanele bancii.
costicul a scris:

am platit pe 20 decembrie , deci pana cand pot plati fara blocare cont?

Ati primit somatia cu titlul executoriu? Daca nu, nu se poate emite poprire fara somatie, titlu executoriu.
Daca da, multe unitati teritoriale fiscale emit popririle pe 10 sau 24 ale lunii. Din acel moment mai aveti 15 zile pana la blocarea efectiva a contului. Daca ati platit pe 20, inseamna ca pe 24 s-ar putea emite decizia de poprire, iar din acel moment mai aveti 15 zile pana la blocarea efectiva a contului.

ContSters307306, utilizator