Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declarare tva la incasare optional
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declarare tva la incasare optional

La finele anului 2013 ma încadrez sub plafonul de 500.000 euro ce trebuie sa depun ca sa nu mai fiu înregistrat cu tva la încasare? va multumesc!
Contribuabilii pot opta pentru a nu mai aplica sistemul TVA la incasare oricand in cursul anului 2014 prin depunerea unei notificari la Fisc pentru a fi radiati din Registrul persoanelor impozabile care aplica sistemul TVA la incasare. In aceasta situatie, organele fiscal vor opera radierea din Registru incepand cu data de 1 a perioadei fiscale urmatoare celei in care a fost depusa notificarea. Evident, pana la operarea modificarilor si radierea propriu-zisa, contrbuabilii vor continua sa aplice sistemul de TVA la incasare.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...